W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętamy o bohaterach Cudu nad Wisłą

16.08.2020

- Nawet najliczniejsze wojsko, nawet te najlepiej uzbrojone nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa jeśli brakuje morale żołnierzom. Stąd też pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat buduje morale dzisiejszego Wojska Polskiego. Pamięć o bohaterskiej postawie żołnierzy, ale także całego narodu. To cały naród stanął w obronie przed nawałą bolszewickiej Rosji - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości patriotycznej w Radzyminie.

WK4_0758_Slider_1280

W niedzielę 16 sierpnia szef MON uczestniczył w uroczystym Apelu Pamięci na cmentarzu żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej w Radzyminie. Minister złożył kwiaty na mogiłach żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej oraz na polach bitew wojny polsko-bolszewickiej.

- Obchodzimy stulecie Cudu nad Wisłą, wielkiego zwycięstwa. Wielkiego zwycięstwa polskiego dla wolności Europy. W takich kategoriach należy pamiętać o tym, co wydarzyło się sto lat temu. Wielkie rocznice są fundamentem pod budowę wielkich rzeczy. Dziś budujemy silną Polskę. Żeby Polska była silna, Wojsko Polskie musi być silne. Dlatego z roku na rok jest ono coraz liczniejsze, jest wyposażane w nowoczesny sprzęt - mówił podczas uroczystości minister.

W południe szef resortu obrony wziął udział w mszy świętej, podczas której odmówiono modlitwę za poległych bohaterów Bitwy Warszawskiej oraz poświęcono figurę Matki Bożej Łaskawej - Zwycięskiej Patronki Warszawy.

Uroczystościom w Radzyminie towarzyszył piknik militarny zorganizowany z okazji obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. Podczas pikniku odwiedzający mieli okazję zobaczyć z bliska uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy, a zainteresowani służbą w Wojsku Polskim w mobilnym punkcie rekrutacyjnym mogli uzyskać informacje na temat rekrutacji.

***
Bitwa Warszawska, określana jako 18. decydująca bitwa w dziejach świata dla ówczesnej, odradzającej się po latach niewoli Polski była momentem szczególnym. W godzinie wielkiej próby cały naród stanął do walki w obronie niepodległości. Bitwa Warszawska była także szczególnym momentem dla Europy i świata.

Figura Matki Bożej Łaskawej - Zwycięskiej Patronki Warszawy w Radzyminie powstała na podstawie opisu danego przez bolszewików, którym ukazała się Matka Boża w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Galeria ->>> Pamiętamy o bohaterach Cudu nad Wisłą

Wideo

Zdjęcia (4)