W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pentagon pracuje nad polską ofertą dotyczącą stałych baz

04.10.2018

– To jest kolejna rozmowa i moje kolejne spotkanie z sekretarzem obrony. Bardzo intensywnie pracujemy nad osiągnięciem wspólnego celu. Prace dotyczące opracowania szczegółów tego projektu podjęła także grupa robocza złożona z ekspertów Pentagonu i Ministerstwa Obrony Narodowej – poinformował minister Mariusz Błaszczak po swojej rozmowie z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem na temat stałych baz wojsk USA w Polsce.

041018_MMB_NATO_Suchy_01

W czwartek, szef MON uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli, podczas którego omawiany był proces wdrażania postanowień lipcowego szczytu NATO oraz kwestie dotyczące obrony kolektywnej, budżetów obronnych i programów wzmacniających zdolności obronne, w tym Inicjatywa Gotowości, tzw. 4x30. Minister Błaszczak uczestniczył w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej z udziałem Szwecji i Finlandii na temat współpracy NATO – UE w zakresie europejskich inicjatyw obronnych oraz w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej na temat obrony kolektywnej i odstraszania.

– Podczas dzisiejszego spotkania mówiliśmy o zagrożeniach wynikających z agresywnej postawy ze strony rosyjskiej. To niezwykle ważne, żeby mieć świadomość tych zagrożeń i znaleźć na nie właściwą, i skuteczną  odpowiedź. NATO jest solidarne i stanowi gwarancję bezpieczeństwa państw, które wchodzą w skład Sojuszu – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Kwaterze Głównej NATO.

- Rozmawialiśmy na temat sytuacji, jaka ma miejsce w Europie i na świecie w związku z agresywnym zachowaniem rosyjskim. Dziś minister obrony Królestwa Holandii przedstawiła informacje dotyczące kolejnego ataku cybernetycznego ze strony rosyjskiej. To już jest kolejny przejaw działań hybrydowych Rosji. Mówiliśmy o tym, jak przeciwdziałać tego rodzaju atakom. USA zadeklarowały swój udział w przeciwdziałaniu atakom cybernetycznym. Polska jest gotowa do udziału  w tych przedsięwzięciach – poinformował szef MON.

***

W trakcie wizyty w Brukseli, minister Błaszczak podczas spotkań bilateralnych rozmawiał z ministrami:  Chorwacji, Rumunii, Litwy oraz minister Włoch na temat rozwijania i wzmacniania współpracy dwustronnej. Szef MON spotkał się także z sekretarzem obrony J. Mattisem.

- Rozmowa z sekretarzem obrony dotyczyła relacji bilateralnych, w tym kwestii związanych ze stałymi bazami USA w Polsce. Pentagon bardzo intensywnie pracuje nad ofertą złożoną przez stronę polską dotyczącą stałych baz – poinformował minister Błaszczak. Szef MON przypomniał, że Pentagon do marca 2019 roku został zobowiązany przez Kongres USA do przedstawienia rekomendacji dotyczących ulokowania stałych baz na terenie Polski.

***

Podczas spotkania ministrów obrony państw NATO, wiceminister Tomasz Szatkowski podpisał, w imieniu ministra obrony narodowej, Deklarację Intencji w sprawie morskich systemów bezzałogowych. Oprócz Polski deklarację podpisały też: Belgia, Dania, Niemcy, Grecja, Włochy, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania.

Zdjęcia (4)