W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze czołgi Abrams trafią do Polski już w przyszłym roku

06.10.2021

„Rozmowa miała charakter konkretny. Rozmawialiśmy o współpracy, o zacieśnianiu relacji polsko-amerykańskich, o wyposażeniu Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Mogę powiedzieć, że z punktu widzenia sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych wyposażenie Wojska Polskiego w czołgi Abrams jest jak najbardziej zasadne, gdyż buduje interoperacyjność między siłami amerykańskimi i polskimi. Jeszcze pod koniec tego miesiąca sekretarz Wojsk Lądowych USA przyleci do Polski. Będziemy omawiać szczegóły. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze czołgi Abrams już w przyszłym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego” - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z sekretarzem obrony USA.

usa

Szef MON przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych na zaproszenie sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina. W środę 6 października br. minister Błaszczak spotkał się z sekretarzem Austinem, z którym omawiał najważniejsze kwestie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

Rozmowy dotyczyły także pogłębiania interoperacyjności wojsk, amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz zakupów zbrojeniowych. Minister Błaszczak przedstawił również szczegółowe informacje dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

„Przedstawiłem naszą ocenę ataku hybrydowego, który ma miejsce na polskiej granicy, a zatem na granicy Unii Europejskiej. Przedstawiłem także ocenę dotyczącą bezpieczeństwa naszej części wschodniej flanki NATO.  (...) Atak na Polskę, atak hybrydowy na Polskę jest prowadzony przez władzę sąsiedniego państwa. Świadczą o tym dowody przedstawiane opinii publicznej. Wykorzystywani są ludzie, którzy chcą poprawić swój byt materialny, którzy zachęcani są do tego - idąc do Europy, do Unii Europejskiej, bo przecież celem podróży jest Zachód Europy - żeby forsować granicę polsko-białoruską. Moje stanowisko zostało przyjęte ze zrozumieniem”

– powiedział po spotkaniu z sekretarzem obrony minister Mariusz Błaszczak.

- Podczas rozmowy mówiłem o budowaniu zdolności obronnych Polski. Mówiłem o tym, że przeznaczamy duże sumy na obronność, dlatego, że uważamy to za warunek konieczny dla rozwoju Polski. Postrzegamy bezpieczeństwo w skali Polski i sąsiadów - państw członkowskich NATO

– zaznaczył minister.

- Rozmawialiśmy również na temat Global Posture Review. Informacja na ten temat będzie przedstawiona przez sekretarza obrony. Nie jestem upoważniony do prezentacji szczegółów, ale bardzo ciekawe wnioski wypływają z analiz, które zostały przedstawione i przeprowadzone w Pentagonie

– podkreślił szef MON.

- Umówiliśmy się na kolejne spotkania. Już niebawem będziemy się widzieć w Brukseli. Zaprosiłem sekretarza Austina do Polski. Zaproszenie zostało przyjęte, chociaż terminu jeszcze nie ustaliliśmy. Chciałbym zwrócić uwagę na bardzo dobrą atmosferę tego spotkania i bardzo konkretną rozmowę z sekretarzem na temat zacieśniania naszych relacji. Na temat budowy zdolności obronnych, budowy odporności Polski, ale także bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO w sytuacjach zagrożeń

– mówił po spotkaniu minister.

Popołudniu czasu lokalnego szef MON spotkał się z senator Tammy Duckworth. Wśród poruszonych tematów znalazły się zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa i współpraca żołnierzy Wojska Polskiego z Gwardią Narodową stanu Illinois.

W czwartek 7 października br. minister Błaszczak odwiedzi żołnierzy 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, którzy szkolą się w Fort Sill do obsługi systemu Patriot oraz fabrykę Lima Tank Plant.

Galeria-->> Pierwsze czołgi Abrams trafią do Polski już w przyszłym roku

***

15  sierpnia 2020 roku zawarto umowę o wzmocnieniu trwałej obecności wojsk USA w Polsce. Jednym z jej założeń było stworzenie w Polsce  Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA, czyli jednostki odpowiedzialnej za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. 20 listopada 2020 roku odbyła się w Poznaniu inauguracja działalności Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA. To jedyna struktura tego szczebla dowodzenia rozmieszczona w Europie. Z Polski mogą być dowodzone amerykańskie siły lądowe na naszym kontynencie. Z kolei generał dywizji Adam Joks został zastępcą dowódcy V Korpusu US Army i  pełni od sierpnia br. obowiązki w Fort Knox w USA.

W ramach amerykańskiej operacji Atalntic Resolve do Polski trafiła Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, której wojska stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie, Toruniu i Bolesławcu, zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego stacjonujący w Powidzu oraz pododdziały logistyczne. Amerykanie zdecydowali również o przeniesieniu z Niemiec do Poznania tzw. Elementu Dowodzenia Misji operacji Atlantic Resolve, który kieruje działaniami żołnierzy amerykańskich nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych państwach regionu. Od  października 2019 roku struktura ta funkcjonuje jako Wysunięte Dowództwo Dywizyjne.  Koordynuje funkcjonowanie SZ USA w naszym regionie w ramach operacji Atlantic Resolve.
NATO rozmieściło w okolicach Orzysza jedną z czterech grup bojowych eFP (ang. enhanced Forwad Presence – wzmocniona Wysunięta Obecność). Została ona utworzona przez Stany Zjednoczone przy udziale wojsk z Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji.

Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi to również ważne kontakty zbrojeniowe. W ostatnich latach zawarto kilka przełomowych umów modernizacyjnych. Dzięki temu Wojsko Polskie zostanie niebawem wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt wojskowy – samoloty F-35, zestawy rakietowe Patriot, moduły ogniowe Himars oraz czołgi Abrams. Pozyskane czołgi zostaną skierowane do 18 Dywizji Zmechanizowanej, która stanowi bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa. Wzmocnią tym samym wschodnią część Polski. Wraz z czołgami Polska otrzyma także pakiet logistyczny oraz szkoleniowy. Zakupione zostaną także symulatory. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji czołgów ABRAMS.

Dostawy baterii Patriot zgodnie z planem

Najważniejszym odbiorcą czołgu Abrams jest żołnierz

Pamiętamy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy spoczywają na amerykańskiej ziem

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}