W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze szkolenia zintegrowane Terytorialsów

26.01.2018

Terytorialsi z Lublina jako pierwsi wyjadą na dwutygodniowe poligonowe szkolenie zintegrowane.

9_Uroczyste_otwarcie_strzelnicy_w_powiecie_jaroslawskim

Tego typu zajęcia prowadzone w każdym roku są ważnym elementem systemu szkolenia terytorialsów w istotny sposób rekompensują ograniczenia dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

Szkolenia zintegrowane, poza: podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form szkoleń w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).

Każdy żołnierz WOT, raz w roku musi ukończyć tego typu szkolenie. Najczęściej będą one prowadzone na obiektach poligonowych w wymiarze 14 dni.

- Taka forma szkolenia w istotny sposób je urealni i bardzo pozytywnie wpłynie na zgranie pododdziału. Umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywiste odległości czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych  - ocenia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

W pierwszym tego typu szkoleniu, które odbędzie się na terenie poligonu Wędrzyn wezmą udział dwie kompanie z 21. batalionu lekkiej piechoty wraz z dowództwem i sztabem 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie rozpocznie się 27 stycznia i będzie trwało do 11 lutego br.

W roku 2018 Wojska Obrony Terytorialnej będą kontynuowały szkolenie żołnierzy - ochotników w trzech brygadach sformowanych w pierwszym etapie, tj. podlaskiej, lubelskiej i podkarpackiej. W tych jednostkach zaplanowane jest 17 szkoleń podstawowych, 11 wyrównawczych, 112 rotacyjnych oraz prowadzonych po raz pierwszy 13 szkoleń zintegrowanych.

Zgodnie z planem, w pierwszym kwartale 2018 roku rozpoczną się też szkolenia żołnierzy – ochotników w trzech brygadach sformowanych w drugim etapie, tj. na Warmii i Mazurach oraz Mazowszu. W tych jednostkach na rok 2018 zaplanowano 22 szkolenia podstawowe, 17 wyrównawczych, 72 rotacyjne oraz 8 szkoleń zintegrowanych.

Ważnym punktem na tej „szkoleniowej mapie” 2018 roku będzie maj, kiedy to pierwsze pododdziały brygad z Podlasia, Lubelszczyzny oraz Podkarpacia zakończą roczne szkolenie indywidualne i rozpoczną 12-miesięczny okres szkolenia specjalistycznego.

Istotnym zadaniem stojącym przed WOT w aspekcie szkoleniowym będzie też sformowanie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Siedlcach. W tym zakresie do końca br. dowództwo WOT planuje utworzyć struktury oraz stworzyć warunki do rozpoczęcia szkolenia.

Rok 2018 będzie szczególnie ważnym dla budowy piątego rodzaju sił zbrojnych, ponieważ zapoczątkowuje największy etap ich formowania obejmujący siedem województw w centralnej Polsce: od Małopolski, aż po Pomorze. Równolegle kontynuowane będzie formowanie brygad z pierwszego i drugiego etapu. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej planuje, że do końca 2018 r. w szeregach WOT będzie służyć 20 tys. żołnierzy, z czego 17 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Kim jest statystyczny Terytorials?

Żołnierze WOT są lepiej wykształceni, niż żołnierze podobnych formacji innych państw. 32 proc. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej ma wyższe wykształcenie, większość ma dobrą pracę, a co piąty planuje przejście do służby zawodowej. Mniej niż się spodziewano jest bezrobotnymi - takich kandydatów jest 8-9 proc. Ponieważ WOT umożliwia optymalne pogodzenie dotychczasowej aktywności zawodowej i życia cywilnego ze służbą wojskową, jest to oferta bardzo atrakcyjna dla kobiet, których w WOT jest aż 10 proc. co jest dwukrotnie większym wskaźnikiem w porównaniu do wojsk operacyjnych. Wiele osób wybiera też służbę w WOT ponieważ daje ona możliwość służby ojczyźnie w pobliżu miejsca zamieszkania.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą. 

 

ppłk Marek PIETRZAK

Rzecznik Prasowy

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej