W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze szkolenia zintegrowane „Terytorialsów” z Podkarpacia

18.06.2018

„Terytorialsi” z Podkarpacia wyjadą na szkolenie poligonowe, które zakończy uroczysta przysięga żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w Jaśle.

szkolenie_wot8

Szkolenie zintegrowane jest jedną z form szkolenia w jakich uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) poprzez, które podnoszą swoje umiejętności szkoleniowe indywidualne oraz zespołowe.

Po roku intensywnego szkolenia indywidualnego, żołnierze 3.PBOT wyjeżdżają na poligon aby podsumować i umiejętnie poukładać wiedzę, którą otrzymali od swoich dowódców kompanii, plutonu, drużyny oraz instruktorów. Podkarpacka brygada zrealizowała pierwszy etap szkolenia w skład, którego wchodzi szkolenie podstawowe trwające szesnaście dni (dla osób, które nie miały styczności z wojskiem), wyrównawcze trwające osiem dni (dla osób, które odbyły zasadniczą służbę wojskową, służbę przygotowawczą czy też byłych żołnierzy zawodowych) oraz indywidualne, które żołnierze odbywali rotacyjnie raz w miesiącu weekendowo (sobota, niedziela).

Każdy żołnierz WOT, raz w roku ustawowo musi ukończyć szkolenie zintegrowane. Najczęściej będą one prowadzone na obiektach poligonowych w wymiarze 14 dni.  

- Taka forma szkolenia w istotny sposób je urealni i bardzo pozytywnie wpłynie na zgranie pododdziału. Umożliwia przeprowadzenie szkoleń w warunkach zwykle niedostępnych w garnizonach np. prowadzenie strzelań na rzeczywistych odległościach czy też zespołowych strzelań sytuacyjnych  - ocenia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

W pierwszym tego typu szkoleniu, które odbędzie się na terenie poligonu w Nowej Dębie wezmą udział wszystkie pododdziały 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Szkolenie rozpocznie się 19 czerwca i będzie trwało do 29 lipca br. Pododdziały wchodzące w skład batalionów lekkiej piechoty realizować będą szkolenie w trzech rzutach (zachowując 14 dni szkoleniowych).   

Ponadto w lipcu odbędzie się wcielenie kandydatów do służby w Podkarpackiej brygadzie. 29 lipca uroczysta przysięga w Jaśle zakończy zmagania żołnierzy szkolenia podstawowego oraz będzie podsumowaniem poligonu 3.PBOT.

Ważnym punktem na „szkoleniowej mapie” 3.PBOT jest czerwiec br., kiedy to większość pododdziałów Podkarpackiej brygady zakończy roczne szkolenie indywidualne i rozpoczną 12-miesięczny okres szkolenia specjalistycznego.

Kim są „Terytorialsi” z Podkarpacia?

Żołnierze 3.PBOT są lepiej wykształceni, niż żołnierze podobnych formacji innych państw. Ok. 32 proc. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej posiada wyższe wykształcenie a ponad 53 proc. średnie. Co piąty żołnierz planuje związać swoje życie z zawodową służbą wojskową.

Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody 
i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych czy też żołnierzy, którzy przebywali na misjach zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy, kursy operatorów maszyn czy instruktorów ratownictwa wodnego. Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym.

 Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę główną. 

Zdjęcia: DWOT

por. Witold SURA

rzecznik prasowy

3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Im. płk. Łukasza Cieplińskiego