W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Piknik wojskowy "Służymy Niepodległej”

15.08.2018

– Wszyscy służymy niepodległej. Bardzo dziękuję Państwu za udział w Wielkiej Defiladzie Niepodległości, ale przede wszystkim za to, że wszyscy kochamy naszą Ojczyznę – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z mieszkańcami Warszawy i gośćmi na pikniku "Służymy Niepodległej” zorganizowanym na błoniach PGE Narodowego z okazji święta Wojska Polskiego.

150818_MMB_piknkik_LChemperek_01

Szef MON podczas spotkania wręczył nagrody laureatom „Niepodległościowego Festiwalu Pieśni i Tańca”.

– Jesteśmy dumni z polskich żołnierzy. Jesteśmy dumni, że żołnierze polscy stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w niezwykłym roku – w  setną rocznicę  odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicę zwycięskiej bitwy. Bitwy, która wywarła niesamowite wrażenie na świecie, która przesądziła o losach świata, która pozwoliła na to, żebyśmy zachowali naszą niepodległość. Która pozwoliła na to, że komunizm nie rozlał się dalej na zachód – mówił na warszawskich błoniach PGE Narodowy szef MON.

– Dzięki postawie naszych przodków wyrażonej w 1920 r. zachowaliśmy naszą tożsamość narodową. Byliśmy, jesteśmy i będziemy Polakami – podkreślił Mariusz Błaszczak.

 

Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, czołgi Leopard 2A4 i 2A5, armatohaubica Krab, ale też indywidualne wyposażenie żołnierza jednostek wojsk specjalnych, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na miłośników Wojska Polskiego, którzy odwiedzili wojskowy piknik rodzinny.

Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z dowództwami i instytucjami Wojska Polskiego.

Warszawiacy oraz wszyscy, którzy tego dnia odwiedzili stolicę zobaczyli jak wygląda samobieżna armatohaubica 152 mm Dana, wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta czy 120 mm moździerz samobieżny Rak. W sumie około 50 sztuk różnego rodzaju ciężkiego sprzętu, jaki jest wykorzystywany przez wojsko.

Swoje uzbrojenie zaprezentowali żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, 2. Pułku Inżynieryjnego z  Inowrocławia, Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków z Gdyni czy jednostek specjalnych, takich jak GROM, Jednostka Wojskowa Komandosów, Formoza, NIL i AGAT. Odbyły się także pokazy dynamiczne w wykonaniu żołnierzy.

Dla zwiedzających dostępne były stoiska promocyjne dowództw, instytucji resortu obrony czy uczelni wojskowych. 

Niepodległościowy piknik był także okazją do wysłuchania koncertu w wykonaniu artystów z klubów wojskowych. Wśród atrakcji dostępna była także strzelnica kontenerowa, saperski tor przeszkód oraz miasteczko militarne dla najmłodszych.

Wśród wielu wydarzeń nie zabrakło również miejsca na spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej. Zgodnie z tradycją podczas pikniku można było spróbować wojskowego chleba, poznać jego recepturę i zobaczyć, jak działa polowa piekarnia.

Zdjęcia (4)