W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PKW Liban

Polski Kontyngent Wojskowy w Libanie realizuje zadania w ramach Tymczasowych Sił Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Libańskiej oraz prowadzi ochronę Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Bejrucie.

W dniach 14 grudnia 2019 r., Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej złożył wizytę w Polskim Kontyngencie Wojskowym UNIFIL w Republice Libańskiej. Zdjęcie grupowe Ministra Błaszczaka z żołnierzami polskimi i irlandzkimi.

Po 10 latach nieobecności, Wojsko Polskie powróciło do udziału w misji w Libanie w ramach mandatu ONZ jako Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (ang. United Nations Interim Force in Lebanon - UNIFIL). Do głównych zadań konyngetu należy: ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia tzw. „blue line” oraz wsparcie libańskiego rządu w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa, zgodnie z  uchwaloną 11 sierpnia 2006 Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701.

I oraz II zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego Liban wystawi 12. Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Kontyngenty, liczące ponad 200 żołnierzy powstają na bazie 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu, ze wsparciem specjalistów z innych jednostek wojskowych (m. in. łączności oraz logistyki).

Dowódcą I zmiany PKW Liban jest dowódca 3. batalionu piechoty zmotoryzowanej ppłk Paweł Bednarz. W realizacji zadań mandatowych Polacy współpracują z żołnierzami irlandzkimi oraz węgierskimi.

PODSTAWA PRAWNA

POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 4 października 2019 r. o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Libańskiej