W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Początek dowódczej drogi – inauguracja roku w Akademii Wojsk Lądowych

30.09.2020

– Akademia Wojsk Lądowych to bardzo silna marka – to uczelnia, która jest darzona szacunkiem – absolwenci Akademii Wojsk Lądowych należą do elity Wojska Polskiego. To uczelnia, która się rozwija ale także nawiązuję do najlepszych tradycji edukacji wojskowej, polskiej edukacji wojskowej – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Wojsk Lądowych.

Szef MON na inauguracji AWL

W środę 30 września br. we wrocławskiej uczelni wojskowej, która kształci przyszłych dowódców polskiej armii, odbyła się inauguracja roku akademickiego, w której uczestniczył szef MON.

Zasadniczym zadaniem Akademii jest przygotowywanie kadr dowódczych - liderów - dla potrzeb Sił Zbrojnych RP, a w szczególności Wojsk Lądowych oraz prowadzenie badań w zakresie nauk wojskowych i nauk technicznych. Uczelnia ma nowoczesną bazę dydaktyczną i szkoleniową, posiada m. in. Laboratorium zarządzania dronami w działaniach taktycznych.

- Moim zadaniem jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze - i to dzieje się. Z roku na rok limit przyjęć na Akademie Wojsk Lądowych jest wyższy - mówił podczas rozpoczęcia roku akademickiego minister Mariusz Błaszczak. Szef MON zwrócił uwagę, że AWL to uczelnia, która kształci ludzi wyjątkowych, którzy swą przyszłość wiążą przede wszystkim z dowodzeniem – flagowym kierunkiem na uczelni. Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że poziom kształcenia Akademii jest bardzo wysoki, świadczy o tym ilość podchorążych, którzy dotrwali do końca studiów pokazując tym samym swoją determinację w dążeniu do celu.

O nieustannie rosnącym prestiżu świadczy duża liczba młodych ludzi interesujących się ofertą edukacyjną i w efekcie zabiegających o podjęcie studiów, postrzegając Akademię, jako prestiżowy ośrodek akademicki. W tym roku w uczelni naukę rozpoczęło 365 podchorążych, 150 podchorążych w ramach Kolegium Wojskowo-Lekarskiego w Łodzi oraz ponad 220 studentów cywilnych.

- To jest właśnie rezultat dobrej zmiany - to rezultat działań polskiego rządu - działań prezydenta Andrzeja Dudy, Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP, skierowanego na wzmocnienie bezpieczeństwa naszej ojczyzny oraz na rozwój polskich Sił Zbrojnych RP i tu olbrzymią role odgrywa Akademia Wojsk Lądowych. Dzięki takim postawom, dzięki zaangażowaniu i nabytym umiejętnościom w AWL – żołnierze wojska polskiego, dowódcy wojska polskiego – będą wnosili bardzo duży wkład w system bezpieczeństwa naszej ojczyzny – dodał minister.

Kilka miesięcy temu, kiedy mieliśmy do czynienia z falą epidemii COVID-19, podchorążowie bardzo dzielnie stawali się w pierwszym szeregu, by nieść pomoc potrzebującym. Byłem pod wrażeniem tej postawy. To jest rezultat budowania postaw w Akademii - rezultat bardzo dobrej pracy grona pedagogicznego oraz grona dydaktycznego - podkreślił szef resortu obrony.
Na zakończenie minister obrony narodowej życzył powodzenia podchorążym oraz ukończenia uczelni. - By było to zawsze dla was czymś wyróżniającym, by ukończenie AWL było powodem do dumy – dodał. 

Po zakończeniu inauguracji roku akademickiego została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Władysława Stasiaka, który swoje zawodowe życie poświęcił służbie na rzecz administracji rządowej i samorządowej. - Władysław Stasiak jest wciąż inspiracją dla wszystkich młodych ludzi, którzy chcą służyć Polsce. Miałem to szczęście, poznać i współpracować z Władysławem Stasiakiem. Pracowaliśmy wspólnie w drużynie Lecha Kaczyńskiego. Jego praca była służbą dla Polski – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

***

1 października 2017 roku w wyniku spełnienia wymogów ustawowych uczelnia uzyskała wszystkie uprawnienia akademickie i podnosząc swój statusu przyjęła nazwę Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki (AWL). Akademia Wojsk Lądowych kształci w kierunkach wojskowych i cywilnych tj.: inżynieria bezpieczeństwa, dowodzenie, logistyka, zarządzanie, a jej elitarność wynika z zakrojonej na szeroką skalę współpracę międzynarodową. Aktualnie AWL współpracuje z pięćdziesięcioma siedmioma prestiżowymi zagranicznymi ośrodkami akademickimi. Akademia współpracuje między innymi z United States Military Academy w West Point i National Defence Academy of Japan dając swoim podchorążym możliwość edukacji za granicą oraz sprawdzenia swoich umiejętności wojskowo – przywódczych w środowisku międzynarodowym.

***

Śp. Władysław Stasiak kierował pracą Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

Galeria ->>> Początek dowódczej drogi – inauguracja roku w Akademii Wojsk Lądowych

Wideo

Zdjęcia (7)