W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polacy popierają stałą obecnośc wojsk USA w Polsce

27.10.2018

Ponad połowa Polaków popiera starania polskiego rządu o utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w naszym kraju oraz twierdzi, że obecność baz zwiększy poziom bezpieczeństwa – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ponad połowa Polaków popiera starania polskiego rządu o utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w naszym kraju oraz twierdzi, że obecność baz zwiększy poziom bezpieczeństwa.

Na pytanie „czy jest Pan(i) za utworzeniem stałej bazy wojsk amerykańskich na terenie Polski” 55 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Jedynie 27 proc. z nas jest przeciwko utworzeniu baz. Podobny odsetek Polaków (56 proc.) popiera starania polskiego rządu o utworzenie stałej bazy wojsk USA w naszym kraju.

Ministerstwo Obrony Narodowej konsekwentnie zabiega o zwiększenie zaangażowania sił NATO i USA w Polsce. Kwestia sił zbrojnych USA w naszym kraju jest stałym elementem dialogu polityczno-wojskowego z administracją amerykańską o czym wielokrotnie mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W tym roku minister Błaszczak rozmawiał na temat stałej obecności wojsk Stanów Zjednoczonych z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem w Pentagonie. Podczas ostatniej wizyty w USA szef MON spotkał się m.in. z  senatorem J. Inhofem p.o. przewodniczącego Komisji Sił Zbrojnych Senatu, W. Thornberrym, przewodniczącym Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów oraz Christopherem Smithem, jednym z sygnatariuszy listu  kongresmenów do Sekretarza Obrony USA w sprawie poparcia propozycji stałej obecności wojskowej USA w Polsce. W przyszłym tygodniu szef MON spotka się z Johnem Boltonem, doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA.

 

Działania ministra Błaszczaka pozytywnie wpływają na relacje polsko-amerykańskie. 66 proc. z nas twierdzi, że relacje są dobre lub bardzo dobre. Jedynie 14 proc. uznało, że relacje polsko-amerykańskie są złe. Dodatkowo ponad połowa Polaków (55 proc.) twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy stosunki pomiędzy naszym krajem a USA poprawiły się.

 

Zdaniem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej stałe zaangażowanie ze strony USA, w tym zwiększenie zasobów na terytorium Polski, byłoby przełomem w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego i stosunków transatlantyckich. Stanowiłoby to efektywny czynnik odstraszający oraz dałoby podstawę do strategicznego zaangażowania USA w niestabilne obecnie europejskie środowisko bezpieczeństwa.

Te opinie podzielają także Polacy. 56 proc. ankietowanych uznało, że stała obecność wojsk USA w naszym kraju zwiększy poziom bezpieczeństwa. Przeciwnego zdania było jedynie 4 proc. Polaków.

***
Badanie zostało zrealizowane przez firmę Kantar Polska S. A.. Pomiar realizowany był w dniach 12 – 17. 10. 2018 roku na reprezentatywnej dla całego kraju próbie 1067 dorosłych Polaków.  Wywiady z respondentami były realizowane metodą wywiadu bezpośredniego (face-to-face) wspomaganego komputerowo (CAPI) przez wykwalifikowanych ankieterów.