W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polacy zapewniają bezpieczeństwo innym narodom

04.01.2019

- My Polacy przyczyniamy się do tego, żeby Bośnia i Hercegowina była krajem normalnym, żeby ludzie zamieszkujący to państwo mogli żyć w normalnych, pokojowych warunkach – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie.

Wizyta szefa MON w bazie Butmir - spotkanie z dowódcami misji EUFOR ALTHEA oraz dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

W piątek szef MON przebywał w bazie  Butmir, gdzie spotkał się z dowódcami misji EUFOR ALTHEA oraz dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W spotkaniu uczestniczyła także delegacja Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szef MON podkreślił, że rola żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego jest niezwykle ważna w kontekście polskiej współpracy międzynarodowej. - Wasza służba tu w Bośni i Hercegowinie dowodzi również, że my - jako Polska - nie tylko cieszymy się, że mamy gwarancje bezpieczeństwa, których udziela nam Sojusz Północnoatlantycki oraz nasza współpraca w ramach UE, ale zapewniamy także bezpieczeństwo innym narodom – mówił minister.

M. Błaszczak przypomniał, że Polska poprzez udział w takich misjach udowadnia, że jest solidarnym i aktywnym sojusznikiem. Podkreślił także, że aktywność, solidarność i poświęcenie Polski budują relacje międzynarodowe i są dowodem trwałości relacji partnerskich w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej.

Szef MON przekazał polskim żołnierzom podziękowania za służbę od dowódców misji. – Rozmawiałem na temat współpracy wojskowej i zadań, jakie stoją przed Polskim Kontyngentem Wojskowym  z dowódcą wielonarodowych sił EUFOR w Bośni i Hercegowinie generałem Martinem Dorferem oraz z dowódcą sił NATO w tym kraju generał M. Bissell . Dowódcy bardzo cenią służbę polskich żołnierzy. To były bardzo miłe słowa. Czułem się dumny z tego, że właśnie tak oceniani są polscy żołnierze – mówił minister.

Minister M. Błaszczak wręczył żołnierzom brązowe Medale za Zasługi dla Obronności Kraju. Żołnierze otrzymali także okolicznościowe medale oraz listy gratulacyjne przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego.
***
Obecnie w Bośni i Hercegowinie w ramach XVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA służą żołnierze 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Dowódcą zmiany jest ppłk Jarosław Bondalski.
Operacja ALTHEA została uruchomiona w grudniu 2004 roku i jest największą operacją lądową Unii Europejskiej.
Polski Kontyngent Wojskowy w Bośni i Hercegowinie w ramach sił Unii Europejskiej EUFOR realizuje misję doradczo - szkoleniową dla budowy wybranych zdolności bojowych Sił Zbrojnych BiH zgodnie ze standardami NATO i UE oraz monitorowania przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności.

 

Zdjęcia (10)