W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy kryptolodzy patronami wojskowego liceum informatycznego

05.10.2020

- To, że powstało Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne jest niezwykle istotne dla przyszłości, dla naszego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z uczniami Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego.

WOLI ślubowanie 2020

W poniedziałek, 5 października br. w Warszawie, szef MON uczestniczył w uroczystości ślubowania uczniów klas pierwszych oraz nadania Wojskowemu Ogólnokształcącemu Liceum Informatycznemu imienia Polskich Kryptologów. W uroczystości brała udział także córka jednego z najwybitniejszych kryptologów, Mariana Rejewskiego.

- Jestem o tym przekonany, że dokonaliście dobrego wyboru. Najpierw aspirując do tej szkoły, a teraz właśnie rozpoczynając w niej naukę. Będziecie mogli rozwijać swoje zdolności, a po zakończeniu liceum czeka na was Wojskowa Akademia Techniczna. Czekają na was wydziały, kierunki, które są właśnie przygotowane po to, żebyście mogli dalej rozwijać swoje umiejętności. Po skończeniu Wojskowej Akademii Technicznej czekają na was wojska obrony cyberprzestrzeni, a więc ta formacja, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie, jeżeli chodzi o sferę cyber - mówił minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości.

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne to szkoła, która daje ogromne perspektywy oraz stwarza możliwości do podjęcia najlepszych, technicznych studiów, na przykład na Wojskowej Akademii Technicznej. To świetna oferta wojskowa dla tych, którzy chcieliby pracować przy nowych technologiach i jednocześnie służyć bezpieczeństwu Polski i jej obywateli.

Od dziś wojskowemu liceum patronują polscy kryptolodzy, bohaterowie którzy między innymi złamali szyfr Enigmy, co było ważne dla pokonania Niemców w II wojnie światowej. Podczas uroczystości decyzję o nadaniu imienia podpisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

- Ważne jest to, że szkoła – wyjątkowa szkoła – ma od dziś wyjątkowych patronów, polskich kryptologów, ludzi niezwykłych, ludzi, którzy niewątpliwie przyczynili się do tego, że polskie siły zbrojne mogły osiągać zakładane cele. Myślę tu o wybitnych matematykach, o panach: Rejewskim, Różyckim i Zygalskim. Doprowadzili niewątpliwie do dużego sukcesu, który pozwolił wojskom sprzymierzonym na pokonanie Niemiec, który pozwolił na to, że wojna zakończyła się szybciej - dodał szef MON.

Wojsko Polskie, aby skutecznie móc zapewniać bezpieczeństwo obywatelom, musi być przygotowane do radzenia sobie z zagrożeniami każdego typu, w tym także z obszaru cyberbezpieczeństwa. Dzięki decyzjom MON od kilku lat Wojsko Polskie zwiększa swoje możliwości w tym zakresie poprzez m. in. uruchomienie programu cyber.mil.pl czy rozpoczynając proces formowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Właśnie jednym z elementów programu cyber.mil.pl było utworzenie specjalistycznego Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego. Szkoły, która jest częścią systemu kształcenia informatyków dla Wojska Polskiego i może być pierwszym krokiem na drodze do dołączenia do wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Podczas uroczystości minister zwrócił uwagę, że - mieliśmy wybitnych kryptologów przed wojną. Jednak oprócz tych trzech panów, naukowców, matematyków również znalazła się postać pułkownika Kowalewskiego, wybitnego matematyka. Człowieka, który przyczynił się do rozszyfrowania kodów, jakimi posługiwała się armia czerwona 100 lat temu podczas Bitwy Warszawskiej, a więc mamy świetne tradycje.

- Mamy świetnych, zdolnych, wspaniałych ludzi, którzy najpierw uczą się, a później mogą wykonywać swoje obowiązki, jako żołnierze Wojska Polskiego. Z pełnym poświęceniem i pełną znajomością rzeczy – dodał minister Mariusz Błaszczak.

Minister pogratulował wszystkim uczniom klas pierwszych składających ślubowanie, którzy formalnie zaczynają nowy, ciekawy etap edukacji oraz ich rodzicom.

Córka Mariana Rejewskiego, Janina Sylwestrzak, życzyła sukcesów uczniom oraz pogratulowała wyboru liceum. – Możecie być dumni z tego, że jesteście w szkole, która będzie kształciła informatyków - obrońców cyberprzestrzeni – zaznaczyła Sylwestrzak.

Spotkanie zakończył występ artystyczny przygotowany przez uczniów liceum.

GALERIA-->> Polscy kryptolodzy patronami wojskowego liceum informatycznego.

***

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne - WOLI w Warszawie powstało z inicjatywy Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Jest publiczną szkołą ponadpodstawową o 4 letnim cyklu nauczania. W latach szkolnych 2019/2020 – 2021/2022 r. Liceum prowadzić będzie oddział o 3 letnim cyklu nauczania dla absolwentów gimnazjum. WOLI przygotowuje młodzież do podjęcia studiów w uczelniach wojskowych, w tym do Wojskowej Akademii Technicznej na kierunki: informatyka oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo.

W liceum obowiązuje rozszerzony program matematyki, fizyki i informatyki, w zwiększonym wymiarze nauczany jest także język angielski i WF. W programie są zajęcia z edukacji wojskowej. Odbywają się one we współpracy z Wydziałem Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej i  Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

***

W grudniu 1932 roku Marian Rejewski odczytał pierwsze informacje przesyłane za pośrednictwem niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Złamania kodu „Enigmy” dokonał razem z  Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim. Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski byli matematykami, studentami Uniwersytetu Poznańskiego. Brali udział w kursie dla kryptologów zorganizowanym przy współpracy poznańskiej uczelni i wojska. W 1930 roku, po ukończeniu kursu zostali zatrudnieni w Biurze Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie rozpracowywali tajemnicę działania niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Skonstruowana w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, początkowo służyła utajnianiu korespondencji handlowej. Niedługo później znalazła zastosowanie w szyfrowaniu korespondencji wojskowej niemieckich sił zbrojnych.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}