W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska – aktywny sojusznik w ramach misji Baltic Air Policing

05.04.2019

W piątek Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas wizyty na Litwie. Mateusz Morawiecki, premier RP i Saulius Skvernelis, szef litewskiego rządu spotkali się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik”, którzy stacjonują w bazie lotniczej w Szawlach na Litwie w ramach misji Baltic Air Policing.

Polska – aktywny sojusznik w ramach misji Baltic Air Policing

Podczas pobytu w bazie, wiceminister Zdzikot spotkał się z  Vytautasem Umbrasasem, wiceministrem obrony narodowej Litwy. Rozmowy dotyczyły współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie obronności, w tym także w zakresie projektów dotyczących cyberbezpieczeństwa.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wiceministrowie zwiedzili jeden z hangarów i obejrzeli stacjonujące tam polskie myśliwce F-16. Premier Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie, że Polska wspólnie z Litwą od 15 lat w ramach operacji NATO broni litewskiego nieba, tym samym dając wyraz przyjaźni polsko-litewskiej.

Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz Północnoatlantycki postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej.

Misja Sojuszu Północnoatlantyckiego, w ramach wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej państw Bałtyckich, jest prowadzona w oparciu o rotacyjny system dyżurów pełnionych przez kolejne państwa sojusznicze od 2004 roku.

Polska w ciągu 15 lat jej trwania jest jednym z najaktywniejszych sojuszników – obecnie dyżur bojowy pełni ósma zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik – tym razem wystawiona przez żołnierzy z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

W ramach 49 rotacji Polski kontyngent operujący z bazy lotniczej w Szawlach na Litwie stanowią 4 samoloty F-16 wraz z obsługą techniczną i personelem zabezpieczającym wykonywanie lotów w liczebności nie większej niż 140 żołnierzy i pracowników. Dowódcą polskiej zmiany PKW Orlik jest ppłk pil. Adam Kalinowski.