W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska i Chorwacja zacieśniają współpracę wojskową

14.01.2019

- Podpisaliśmy dziś umowę ramową w dziedzinie obronności, która dotyczy 25 obszarów i daje podstawy do zacieśnienia współpracy i relacji polsko – chorwackich – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z wicepremierem, ministrem obrony Chorwacji Damirem Krstičevićem.

Podpisanie umowy o współpracy wojskowej pomiędzy Polską a Chorwacją.

W dniach 13– 14 stycznia szef MON przebywał z wizytą w Zagrzebiu, gdzie odbyły się rozmowy dotyczące wzmocnienia wojskowych relacji pomiędzy Polską a Chorwacją.

Podpisana umowa jest efektem intensywnej współpracy oraz odpowiedzią na konieczność aktualizacji podstaw prawnych do dalszego jej rozwoju. Reguluje ona m.in. współpracę w obszarze: polityki i planowania obronnego, logistyki, ćwiczeń wojskowych, kooperacji żandarmerii, badań rozwojowych  i szkolnictwa.

Mówiąc o działaniach prowadzonych na rzecz bezpieczeństwa przez oba kraje, minister Błaszczak zaznaczył, że zarówno Polska jak i Chorwacja, to dwa państwa, które są solidarne wobec siebie, ale także solidarne wobec partnerów w UE i NATO.

- Zrobimy wszystko, aby nasze relacje jeszcze bardziej zacieśnić. Zrobimy wszystko, aby Polska, Chorwacja, ale także cała Europa były bezpieczne. Mamy wspólne pomysły, jak wykorzystać potencjał naszych państw do budowy systemu, który zapewni bezpieczeństwo Polsce, Chorwacji i Europie – mówił po spotkaniu w chorwackim resorcie obrony minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON podziękował Chorwacji za zaangażowanie w działania  prowadzone w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także za praktyczny wkład Chorwacji we wzmacnianie wschodniej flanki NATO poprzez obecność 70 żołnierzy w batalionowej grupie bojowej, która stacjonuje w Polsce. Udział Chorwacji w tych dwóch inicjatywach to także realne tworzenie ram do rozwoju współpracy w wymiarze regionalnym.

Szef MON po rozmowach poinformował także, że jednym z tematów omówionych podczas spotkania były sprawy związane z przemysłem obronnym.
- Polska jest ważnym i strategicznym partnerem Chorwacji. Mamy doskonałą współpracę w zakresie obronności. Chorwację i Polskę łączą wspólne cele polityki zagranicznej – to silne i wiarygodne NATO i UE, w skład których wchodzą silni i solidarni partnerzy – mówił po spotkaniu wicepremier, minister obrony Chorwacji Damir Krstičević.
 
***
W niedzielę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w obecności wicepremiera, ministra obrony Chorwacji złożył wieniec pod pomnikiem „Monument Głosu Chorwackich Ofiar – Ściana Bólu”.

Zdjęcia (8)