W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska i Francja angażują się w bezpieczeństwo NATO

03.02.2020

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej o najważniejszych projektach współpracy wojskowej Polski i Francji rozmawiał z Florence Parly, minister obrony Francji podczas oficjalnej wizyty delegacji francuskiej pod przewodnictwem prezydenta Francji Emmanuela Macron w Warszawie.

Rozmowy plenarne pod przewodnictwem prezydentów Polski i Francji. Za stołem siedza delegacje, w tym minister Mariusz Błaszczak

W poniedziałek, 3 lutego br. w Warszawie, szef MON uczestniczył w polsko – francuskich rozmowach plenarnych pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Emmanuela Macrona w Pałacu Prezydenckim oraz w spotkaniu Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów z francuskim prezydentem i delegacją rządową Francji.

Wśród tematów rozmów ministrów obrony Polski i Francji była współpraca obu krajów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Trójkąta Weimarskiego. Ministrowie zwrócili uwagę na zaangażowanie państw członkowskich w realizowane inicjatywy obronne sojuszu, zwłaszcza ze strony państw europejskich. Polska, a także Francja są partnerami w ramach NATO i w pełni angażują się w bezpieczeństwo jego wschodniej flanki.

Francuscy żołnierze, podobnie jak polscy, są obecni na Litwie i w Estonii, aktywnie uczestniczą w misjach nadzoru przestrzeni powietrznej w regionie bałtyckim, prowadzą operację nadzoru morskiego na morzach Bałtyckim i Czarnym. W tych działaniach na wschodniej i południowo – wschodniej flance NATO, każdego roku uczestniczy ponad 4 tys. francuskich żołnierzy. Ministrowie zwrócili uwagę na potrzebę koordynacji strategicznej i działań operacyjnych w ramach NATO.

Minister Mariusz Błaszczak i minister Florence Parly omówili również relacje z Ukrainą oraz politykę rozszerzenia UE i NATO. Zarówno Francja, jak i Polska postrzegają obronność europejską nie jako alternatywę dla NATO, ale jako jego niezbędne uzupełnienie i wsparcie.

Polska i Francja mogą zacieśnić w przyszłości współpracę w zakresie obronności.

 

***

W dniach 3-4 lutego 2020 roku wizytę oficjalną w Rzeczypospolitej Polskiej złożył Prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron wraz z delegacją z udziałem m. in. minister obrony Francji Florence Parly.

Galeria ->>> Polska i Francja angażują się w bezpieczeństwo NATO

Zdjęcia (7)