W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska i Litwa solidarne wobec ataku hybrydowego ze strony Białorusi

19.10.2021

„Razem jesteśmy w Sojuszu Północnoatlantyckim i w Unii Europejskiej. Razem budujemy bezpieczeństwo naszych państw. Ta współpraca jest warunkiem właśnie bezpieczeństwa, jest też warunkiem rozwoju. Polska i Litwa jest teraz dotknięta również atakami hybrydowymi ze strony Białorusi, a więc rozmawiamy na temat bezpieczeństwa, na temat podjęcia najskuteczniejszej metody przeciwdziałania tym atakom. Współpracujemy ze sobą, a razem jesteśmy silniejsi. Nasze państwa są w Unii Europejskiej i NATO, a więc wspólnie stawiamy czoła tym wyzwaniom” - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Wilnie.

ikona_litwa

We wtorek, 19 października 2021 r. szef MON towarzyszył Andrzejowi Dudzie, Prezydentowi RP, Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP podczas oficjalnej wizyty na Litwie.
 
Na wileńskim Cmentarzu na Rossie minister Mariusz Błaszczak razem z litewskim ministrem obrony złożył kwiaty na grobie, w którym leży serce marszałka J. Piłsudskiego oraz w kaplicy przed kolumbarium, gdzie złożone są prochy powstańców styczniowych.

„Litwa, szczególnie Wilno to miejsce niezwykłe, jeśli chodzi o polską historię i polską tradycję. Jeżeli chodzi o relacje polsko-litewskie, jeżeli chodzi o pamięć naszego państwa. Dziś towarzyszę prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, który na zaproszenie prezydenta Litwy odwiedza Wilno, żeby uczestniczyć w posiedzeniu sejmu litewskiego, który uczci 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prezydent Litwy był w Polsce w maju tego roku, prezydent Polski jest na Litwie. Zaczynamy od Rossy, ze względu na to, że właśnie tu jest wiele miejsc, które warto odwiedzić jeśli jesteśmy na Litwie”

– powiedział minister.

W południe szef polskiego MON i jego litewski odpowiednik Arvydas Anušauskas uczestniczyli w pierwszym posiedzeniu Polsko – Litewskiej Rady Prezydenckiej ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Podczas posiedzenia omawiano kwestie związane między innymi z bezpieczeństwem w regionie.

„Posiedzenie Rady Prezydentów Polski i Litwy poświęcone było przede wszystkim bezpieczeństwu. Omawialiśmy sytuację na granicy polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej. Oba nasze państwa są poddawane atakowi hybrydowemu ze strony reżimu Łukaszenki. Rozmawialiśmy na temat współpracy wojskowej. W rozmowach uczestniczył mój odpowiednik litewski, minister obrony Litwy. Rozmawialiśmy także o bezpieczeństwie w wymiarze energetycznym, gdyż wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dziś źródła energetyczne są traktowane, szczególnie przez Moskwę, jako świetna broń. Jako forma szantażu dla tych państw, które są uzależnione od dostaw surowców energetycznych z Rosji”

- podkreślił po posiedzeniu Rady szef MON.
 
Podczas posiedzenia omówiono również sytuację związaną przede wszystkim z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej i litewsko-białoruskiej.

„Rozmawialiśmy na temat scenariuszy, które są kreślone za naszą wschodnią granicą - zapewne na Kremlu. Rozmawialiśmy jak przeciwdziałać tym zagrożeniom i wymieniliśmy się doświadczeniami. Mówiliśmy o tym, jak reaguje też na to wszystko, co się dzieje na naszych granicach świat polityczny. I tu muszę z przykrością powiedzieć, że jeżeli chodzi o Polskę, jest część opozycji, która nie realizuje tego co dla naszego kraju jest najważniejsze, a wręcz można powiedzieć, wpisuje się w scenariusz, który został stworzony i realizowany jest przez reżim białoruski. Inaczej jest na Litwie. Tu należy podkreślić, że cały litewski świat polityczny wspiera władze litewskie w ochronie granicy. Pamiętajmy, że granica Polski z Białorusią i granica Litwy z Białorusią to granice Unii Europejskiej, a oba nasze państwa są w Unii Europejskiej. Mamy obowiązki, a jednym z nich jest strzeżenie granic naszych państw, które stanowią także granicę zewnętrzną Unii Europejskiej”

– mówił minister.

„W związku z hybrydowym atakiem wobec Polski, Litwy, Łotwy i szeroko pojętej Unii Europejskiej oczekujemy solidarności. Oczekujemy, że Rada Europejska podejmie decyzje co do dalszych sankcji wobec reżimu białoruskiego. (...) My się przecież zobowiązaliśmy wobec naszych europejskich partnerów, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, jako kraj członkowski strefy Schengen, w ramach Unii Europejskiej, że będziemy strzegli granicy. Będziemy to czynili w sposób odpowiedzialny. Nie będziemy dopuszczali do nielegalnej migracji, nielegalnego wkraczania na teren Unii Europejskiej i strefy Schengen”

– podkreślił po posiedzeniu Rady Andrzej Duda, Prezydent RP.
 
Minister Mariusz Błaszczak wziął również udział w ceremonii złożenia kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Walk o Wolność Litwy oraz w uroczystościach przed Kwaterą Żołnierzy Polskich.
 
W godzinach popołudniowych szef MON uczestniczył w uroczystym posiedzeniu Sejmu Republiki Litewskiej z okazji 230 – lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.
 
Podczas pobytu na Litwie minister Mariusz Błaszczak uczestniczył także w inauguracji międzynarodowej konferencji naukowej i wystawy z okazji 230 – lecia uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, która odbyła się w Pałacu Wielkich Książąt.

>>> GALERIA - Wizyta szefa MON na Litwie

***

Polska i Litwa współpracują w kwestiach wojskowych zarówno w formacie bilateralnym, jak i w ramach NATO. Polscy i litewscy żołnierze razem ćwiczą w ramach szkoleń Sojuszu Północnoatlantyckiego. Liczba wspólnych szkoleń stale wzrasta. Jedno z ważniejszych, które odbyło się w tym roku, to  ćwiczenie „Three Swords-21” na terytorium Ukrainy. Polska i Litwa wymieniają się również doświadczeniami w sferze funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}