W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska i Włochy współpracują w ramach operacji EU SOPHIA

24.09.2018

Rozwój współpracy w obszarze wojskowym oraz zbrojeniowym był głównym tematem rozmów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz Elisabetty Trenty, minister obrony Włoch, które odbyły się w poniedziałek w siedzibie MON przy ul. Klonowej w Warszawie.

240918_MMB_Wlochy_WKrol_01

Minister Błaszczak, podziękował włoskiej minister obrony  za współpracę włoskich sił zbrojnych ze stacjonującym we Włoszech Polskim Kontyngentem Wojskowym SOPHIA.  Szef MON podkreślił, że Polska jako aktywny i odpowiedzialny sojusznik angażuje się w działania, które poprawiają bezpieczeństwo, zarówno we wschodnim, jak i południowym sąsiedztwie.  Polska jest zdeterminowana, aby zapewnić zdolność wspólnoty UE i NATO do adekwatnej odpowiedzi na zagrożenia ze wszystkich kierunków strategicznych.

Ministrowie podczas spotkania omówili także współpracę  dotyczącą projektów realizowanych w ramach mechanizmu Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO).  Oboje zgodzili się, że rozwój wojskowej współpracy dwustronnej powinien zawsze służyć wzmacnianiu najważniejszych zdolności Europy, niezbędnych zarówno UE jak i NATO.

***

Główne zadania PKW EU SOPHIA to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.  Zadania mandatowe operacji EU SOPHIA, kontyngent wykonuje  z bazy NATO Sigonella, położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. PKW EU SOPHIA, wystawiony jest w większości przez Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej i liczy 100 żołnierzy.

Zdjęcia (4)