W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska liderem Sojuszu Północnoatlantyckiego

04.03.2019

- 20 lat temu Polska dołączyła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś należy do liderów NATO, chociażby dlatego, że wydajemy 2% naszego PKB na obronność. Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze, stąd też obecność Wojska Polskiego na Łotwie, Rumunii, Afganistanie, w Iraku, a także w innych misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Żaganiu.

zagan_slider_1280x540

W poniedziałek 4 marca br. minister Mariusz Błaszczak towarzyszył Andrzejowi Dudzie, Prezydentowi RP podczas wizyty w Żaganiu, gdzie stacjonuje 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej oraz  jednostki Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, którą tworzą amerykańscy żołnierze.
 
Spotkanie z polskimi i amerykańskimi żołnierzami otwiera cykl wydarzeń związanych z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Podczas pobytu w jednostce prezydent i minister zapoznali się z zadaniami realizowanymi przez dywizję i jednostki podległe oraz obejrzeli pokaz dynamiczny, który odbył się na pasie ćwiczeń taktycznych „Joanna”.
 
- Chciałbym podziękować żołnierzom, którzy na co dzień ze sobą ćwiczą, żołnierzom polskim i amerykańskim. Byliśmy świadkami ćwiczeń i wydarzeń, tu na poligonie, które potwierdzają doskonałe przygotowanie i profesjonalizm, zarówno żołnierzy Wojska Polskiego, jak i amerykańskich. Ta współpraca odbywa się w sposób bardzo płynny, procedury związane z postępowaniem na polu walki są przez oba wojska znane. Żołnierze polscy rozumieją się doskonale z żołnierzami amerykańskimi – powiedział szef MON.
 
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że Polska należy dziś do liderów tego sojuszu i jest czynnie zaangażowana w działania organizacji.  - Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze, stąd też obecność Wojska Polskiego, także na Łotwie, w Rumunii, Afganistanie, Iraku, czy innych misjach podejmowanych przez NATO - podkreślił.
 
- To jest dla nas wielka radość, że jesteśmy częścią tego wielkiego, największego na świecie sojuszu militarnego, a tym samym, bo to jest jednoznaczne również i częścią wolnego świata. (…) Chcę bardzo serdecznie podziękować za służbę dla waszych Ojczyzn, ale także dla światowego bezpieczeństwa – mówił z kolei prezydent Andrzej Duda.
 
***
 
1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa przybyła do Polski w połowie lutego br. z Fort Riley w stanie Kansas. To czwarta zmiana amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej.  Brygada szkoli się w garnizonach: Żagań, Świętoszów, Skwierzyna, Bolesławiec, Drawsko Pomorskie i Toruń,
>>> Galeria - Polska liderem Sojuszu Północnoatlantyckiego

Zdjęcia (4)