W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska młodzież chce służyć Ojczyźnie

04.09.2018

- Gratuluję Wam tego, że wybraliście klasy mundurowe. To jest polski fenomen, że tak popularne są klasy mundurowe. To jest nadzieja na przyszłość, że młodzi ludzie będą strzegli naszego bezpieczeństwa - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej na spotkaniu z uczniami klas mundurowych.

040918_MMB_MSPO3_RSuchy_01

We wtorek w Kielcach szef MON wziął udział w inauguracji nowego roku szkolnego szkół zakwalifikowanych do II edycji „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Podczas uroczystości wręczono nagrody  laureatom konkursów „ZOOM na proobronność” i „Siła w tradycji”.

Minister Błaszczak zwrócił uwagę na fakt, że coraz więcej młodych ludzi chce podejmować się zadania bardzo odpowiedzialnego wobec własnej Ojczyzny – stania na straży jej bezpieczeństwa. – Edukacja w klasie mundurowej, to bardzo dobry wybór. To niezwykle istotna funkcja, żeby stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny, żeby zapewniać bezpieczeństwo Polsce i Polakom. Ta szkoła daje wam szansę zdobycia zawodu, ale także kształtuje charaktery –mówił Mariusz Błaszczak.

 

Szef MON zachęcał uczniów do zwiedzenia wystawy przemysłu obronnego w Kielcach, a przy okazji do rozmów z żołnierzami o ich służbie.  

***
W inauguracji roku szkolnego w Kielcach udział wzięło ponad 400 uczniów z 12 placówek edukacyjnych, głównie z województwa świętokrzyskiego, które uczestniczą w II edycji „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Program przygotowany przez MON skierowany jest do uczniów, którzy chcą zgłębiać wiedzę o obronności oraz w przyszłości chcą wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. Absolwent, po odbyciu skróconej służby przygotowawczej, może pozostać żołnierzem rezerwy, starać się o powołanie do terytorialnej i zawodowej służby jako szeregowy lub pójść na studia wojskowe. Tu może liczyć na dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na uczelnię wojskową.

We wrześniu 2017 roku, kiedy rozpoczęto program uczestniczyło w nim 58 szkół. Wiosną tego roku podjęto działania do przyjęcia do programu kolejnych 51 szkół uczestniczących w II edycji programu. 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}