W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska przystąpiła do kolejnych projektów badawczych Europejskiej Agencji Obrony

20.10.2020

Polska przystąpiła do dwóch nowych projektów badawczych uruchamianych obecnie w ramach Europejskiej Agencji Obrony (European Defence Agency, EDA). Porozumienia w sprawie realizacji projektów zostały podpisane przez Sekretarza Stanu w MON Marcina Ociepę na podstawie pełnomocnictwa Ministra Obrony Narodowej.

MON_logo.jpg

Wraz z Francją, Holandią i Niemcami realizowany będzie projekt badawczy pt. „Definiowane programowo sieci taktyczne i teatru działań” (Software Defined Tactical and Theatre Network) – kryptonim SOFTANET.

Projekt SOFTANET ma na celu zbadanie zalet sieci definiowanej programowo dla wojskowych sieci szczebla taktycznego i operacyjnego wraz z demonstracją technologii. Udział Polski w projekcie pozwoli na współudział w opracowywaniu nowego europejskiego standardu wymiany danych pomiędzy węzłami sieci. Realizacja projektu umożliwi wykorzystanie jego wyników w rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP w obszarze dowodzenia.

Po stronie polskiej wykonawcami projektu będą firma ITTI sp. z o.o., Wojskowy Instytut Łączności, Wojskowa Akademia Techniczna oraz firma RADMOR S.A.

Z kolei wraz z Włochami i Norwegią realizowany będzie projekt badawczy pt. „Nowa generacja pędników okrętowych” (Next Generation of Propellers) – kryptonim NEXTPROP.
Celem projektu NEXTPROP jest opracowanie i wdrożenie oprogramowania i narzędzi projektowych do modelowania niskoszumnych pędników okrętowych nowej generacji. Wykorzystanie wyników projektów pozwoli na zwiększenie żywotności okrętów na polu walki.

Po stronie polskiej wykonawcami projektu będą Akademia Marynarki Wojennej oraz Centrum Techniki Okrętowej S.A.

---
Projekty badawcze EDA są wypracowywane w ramach paneli technologicznych EDA, które są grupami roboczymi poświęconymi rozwojowi technologii obronnych z udziałem ekspertów zarówno z resortów obrony państw członkowskich EDA oraz ze strony europejskiego przemysłu i ośrodków naukowo-badawczych. Za koordynację współpracy z EDA w obszarze badań i technologii odpowiada Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON (którego zadania w tym zakresie przejmie nowo powołany Departament Innowacji).

Obecnie Polska uczestniczy w 13 projektach badawczych EDA obejmujących takie obszary jak przeciwdziałanie improwizowanym urządzeniom wybuchowym, bezzałogowe systemy powietrzne, walka minowa, łączność, materiały wysokoenergetyczne, świadomość sytuacja na obszarach morskich oraz radiolokacja. Finansowanie prac realizowanych przez polskich wykonawców pokrywane jest z budżetu MON na badania naukowe.

Polskie podmioty uczestniczą również w 8 z 18 europejskich projektów badawczych w ramach Działania Przygotowawczego na Rzecz Badań Obronnych (Preparatory Action on Defence Research, PADR). Jest to program pilotażowy Unii Europejskiej dla części badawczej Europejskiego Funduszu Obronnego (European Defence Fund, EDF), który zostanie uruchomiony w 2021 r. Pod względem udziału w projektach PADR Polska jest na 6 miejscu pośród 29 państw europejskich. Program PADR ze strony Polski był nadzorowany przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego.

{"register":{"columns":[]}}