W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska wspiera sojuszników w Afganistanie

15.08.2018

Tomasz Szatkowski podsekretarz stanu w MON odwiedził 16 i 17 sierpnia żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie stacjonujących w bazie Bagram w ramach misji NATO Resolute Support.

logo_monns

Wiceminister Szatkowski w imieniu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz kierownictwa MON złożył życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego. Podziękował żołnierzom za ich służbę w trudnej i niebezpiecznej misji podkreślając, że dzięki ich zaangażowaniu Polska potwierdza, że jest rzetelnym i wiarygodnym partnerem na arenie międzynarodowej, a nasi sojusznicy mogą na nas liczyć.

Wyróżnionych żołnierzy wiceminister odznaczył medalami Za Zasługi Dla Obronności Kraju, a wybranym żołnierzom wręczył akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

Wiceminister Tomasz Szatkowski odznaczył również żołnierzy amerykańskich współpracujących z żołnierzami polskiego kontyngentu Medalami Wojska Polskiego. 

Wiceszef MON spotkał się w Kabulu z dowódcą misji Resolute Support generałem Johnem Nicholsonem, którego odznaczył Medalem Wojska Polskiego. Generał Nicholson podziękował za zaangażowanie polskich żołnierzy w misję oraz podkreślił ich profesjonalizm. 

Podczas wizyty w Afganistanie wiceminister Szatkowski spotkał się także z Tadamichi Yamamoto, specjalnym przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ w Afganistanie, szefem misji Organizacji Narodów Zjednoczonych UNAMA.

Głównym tematem rozmowy były kwestie bezpieczeństwa w regionie oraz wyzwania związane ze stabilizacją sytuacji w Afganistanie oraz przygotowania do wyborów parlamentarnych w tym kraju.