W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe

21.12.2017

W czwartek 21 grudnia 2017 roku w Warszawie, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w polsko - brytyjskich konsultacjach międzyrządowych pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego oraz premier Wielkiej Brytanii Theresy May.

logo_monns

Szef MON spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Gavinem Alexandrem Williamsonem. Ministrowie podczas spotkania bilateralnego omówili stan realizacji współpracy polsko - brytyjskiej w dziedzinie obronności. W spotkaniu wziął również udział sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki i podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski.

Ministrowie obrony Polski i Wielkiej Brytanii wzięli udział w sesji plenarnej pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Teresy May w sali im. T. Mazowieckiego w KPRM.

Następnie premierzy rządów Polski i Wielkiej Brytanii oraz ministrowie obrony obu krajów spotkali się z polskimi i brytyjskimi żołnierzami oraz z weteranami II wojny światowej. W spotkaniu udział wzięli żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz żołnierze brytyjskiego kontyngentu batalionowej grupy bojowej NATO.

Premier rządu brytyjskiego zaznaczyła, że obecnie 150 brytyjskich żołnierzy służy na wschodzie Polski i dodała:

– Sam fakt, że nasi żołnierze spotykają się tu dzisiaj z nami w obecności weteranów II wojny światowej, bohaterskich żołnierzy, jest dla nas zaszczytem. W ramach wojsk sojuszniczych walczyliście ramię w ramię na wszystkich frontach Europy, walczyliście za wolność Europy. Dziś chcemy wam wszystkim za to podziękować - powiedziała podkreślając, że Wielka Brytania jest bardzo wdzięczna polskim weteranom II wojny światowej.

Premier zaznaczyła również, że żaden inny kraj nie wysłał tak wielu lotników, co Polska, aby walczyli o wolność Wielkiej Brytanii i Europy podczas Bitwy o Anglię, i wspomniała osiągnięcia polskiego dywizjonu:

– Nad niebem południowej Anglii Dywizjon 303 zestrzelił więcej wrogich samolotów niż jakikolwiek inny dywizjon w ramach sojuszniczych wojsk lotniczych. 

Premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami i weteranami powiedział:

– Wielka Brytania opuszcza UE, ale nie Europę i będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w NATO  i w ramach struktur zapewniających bezpieczeństwo, w ramach polityki obronnej, polityki zagranicznej.

Szef rządu podkreślił, że podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, zwłaszcza w zakresie obronności, ale praktycznie we wszystkich kwestiach przedstawiciele obu rządów mówili "praktycznie takim samym językiem" m.in. o współpracy i utrzymaniu pokoju w Europie i na świecie.

Premier poinformował, że czwartkowe rozmowy dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej w ramach NATO, ale także bilateralnej w zakresie polityki obronnej. W tym kontekście przypomniał, że Polska i Wielka Brytania wypełniają wszystkie wymogi związane z wydatkami na politykę obronną zgodnie z metodologią NATO. Wyraził także zadowolenie z rozmów dotyczących stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO), która będzie otwarta na współpracę z Wielką Brytanią.

– Mogę wyrazić ogromną radość z tych rozmów, które dzisiaj odbyliśmy i z tego, na jak bliskim poziomie współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską układają się dzisiaj nasze relacje, konkretne kroki po to, by zapewnić pokój i bezpieczeństwo Polsce, Wielkiej Brytanii i światu –  powiedział premier Morawiecki.

Na zakończenie międzyrządowych konsultacji, ministrowie Antoni Macierewicz i Gavin Alexander Williamson podpisali, w obecności premierów rządów polskiego i brytyjskiego, traktat między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

– Nasza wspólna historia oparta jest również na wspólnych wartościach, wspólnych interesach i stanowi doskonały przykład tego, jak wiele możemy osiągnąć łącząc nasze siły nie tylko, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, ale również jeśli chodzi o budowanie dobrobytu dla naszych krajów i narodów – powiedziała premier Theresa May w Warszawie.

Podpisanie traktatu szef MON zapowiadał podczas ostatniego spotkania w formacie Kwadrygi w Londynie 12 pażdzernika br.  - czytaj więcej o wizycie w Londynie.

Szef polskiego rządu przypomniał, że w styczniu Polska rozpocznie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Podsumowując polsko - brytyjskie konsultacje międzyrządowe premier Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie współpracy w dziedzinie obronności, zarówno bilateralnej, jak i w NATO, UE i ONZ:

– Polska i Wielka Brytania mogą przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa w Europie i na świecie. (...) Również wymieniliśmy się bardzo spójnymi uwagami co do współpracy w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ.