W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-chorwacka współpraca zwiększa bezpieczeństwo w regionie

04.07.2019

- Zacznę od słów podziękowania dla obecnych dziś w Polsce chorwackich żołnierzy, którzy w ramach eFP stacjonują na wschodniej flance NATO. Współpraca w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego stanowi dowód zrozumienia między naszymi narodami, a także realizuje podstawowy cel Sojuszu, jakim jest odstraszanie potencjalnego przeciwnika - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z delegacją Republiki Chorwacji i żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

CHL_7107_zajawka

W czwartek 4 lipca br. Mariusz Błaszczak, minister obrony Narodowej oraz Premier Republiki Chorwacji Andrej Plenković i Wicepremier, minister obrony narodowej Republiki Chorwacji Damir Krstičevič spotkali się z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim.

Minister Błaszczak wspólnie z delegacją Republiki Chorwacji wziął udział w odprawie prowadzonej przez ppłk. Marka O’Niella, dowódcę eFP i kpt. Predraga Biljeskovic’a dowódcy Chorwackich sił eFP.

-Pragnę serdecznie powitać żołnierzy z armii Stanów Zjednoczonych, żołnierzy brytyjskich, żołnierzy rumuńskich i żołnierzy polskich, którzy razem w ramach wzmocnionej obecności służą na północy Polski. W tym roku Chorwacja obchodzi 10. rocznicę wstąpienia do NATO, a zarazem jest to 70. rocznica powstania Sojuszu. NATO stanowi fundament bezpieczeństwa, współpracy i partnerstwa. - powiedział Premier Republiki Chorwacji Andrej Plenković.

Rozmieszczona w Polsce Batalionowa Grupa Bojowa jest jedną z czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO, które powstały w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence). Utworzenie eFP jest efektem ustaleń jakie zapadły podczas szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku.  W ramach batalionowych grup bojowych polscy żołnierze służą także na Łotwie i w Rumunii.

Batalionowa Grupa Bojowa stacjonująca w Polsce, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone, liczy ok. 1300 żołnierzy, a państwami kontrybuującymi są Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Działania batalionowych grup bojowych w ramach eFP są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny-Wschód sformowaną w Elblągu.

Wizytę szefa MON i delegacji Republiki Chorwacji zakończyła prezentacja wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej.

>>> GALERIA - Zacieśniamy regionalne relacje sojusznicze

Zdjęcia (4)