W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-koreańska współpraca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa

31.01.2020

Wymiana doświadczeń oraz możliwości dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa były głównym tematem spotkania wiceministra obrony narodowej Tomasza Zdzikota z wiceministrem obrony narodowej Republiki Korei Południowej – Jungsup Kimem. Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Obrony Narodowej, w Warszawie. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON.

Spotkanie wiceministra obrony narodowej Tomasza Zdzikota z wiceministrem obrony narodowej Republiki Korei Południowej - oficjalne przywitanie w siedzibie MON w Warszawie.

W trakcie rozmów podsumowano wieloletnią współpracę pomiędzy Polską i Koreą Południową w obszarze bezpieczeństwa i obrony, w trakcie której zawarto m.in. umowę regulującą ochronę wojskowych informacji niejawnych (Warszawa 2009) oraz współpracę w dziedzinie obronności (Seul 2013).
Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Republiki Korei podziękował za przyjęcie w Polsce oraz zaprosił Sekretarza Stanu w MON do udziału w Seoul Defense Dialogue 2020 – jednej z największych platform dialogu o bezpieczeństwie w Azji Wschodniej.  

W trakcie spotkania, stronie koreańskiej przedstawione zostały założenia oraz projekty MON realizowane w ramach programu CYBER.MIL.PL, uruchomionego w lutym 2019 r., który jest kompleksowym podejściem do kwestii zwiększenia bezpieczeństwa państwa i obywateli
w cyberprzestrzeni. Omówiono także funkcjonujące w obu państwach rozwiązania służące zwiększaniu zdolności sił zbrojnych do podejmowania działań w piątej domenie operacyjnej, a także pozyskiwania na potrzeby wojska czołowych specjalistów z tego obszaru oraz rozwiązań służących podnoszeniu ich kompetencji. Na zakończenie spotkania wiceministrowie podpisali porozumienie o współpracy resortów obrony w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.