W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe

25.05.2018

Sytuacja bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego zdominowała rozmowy Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z Mihai Fifor’em, ministrem obrony Rumunii. Szefowie resortów obrony obu krajów spotkali się z podczas międzyrządowych konsultacji polsko – rumuńskich 25 maja 2018 roku w Warszawie.

250518_MMB_Polsko-rumunskie_konsultacje_LChemperek_01

W ramach konsultacji pod przewodnictwem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz premier Rumunii Vioricy Dăncili, ministrowie obrony omówili współpracę wojskową Polski i Rumunii. W trakcie bilateralnego spotkania Mariusz Błaszczak i Mihai Fifor szczegółowo przeanalizowali i podsumowali dotychczasową służbę żołnierzy obu krajów w ramach „wzmocnionej wysuniętej obecności” (eFP) w Polsce i „dostosowanej wysuniętej obecności” (tFP) w Rumunii.  W rozmowach wziął również udział wiceminister Tomasz Szatkowski.

Ministrowie obrony Polski i Rumunii uczestniczyli także w sesji plenarnej międzyrządowych konsultacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Były to pierwsze konsultacje międzyrządowe w stosunkach z Rumunią.

 

***

Współpraca obronna Polski i Rumunii rozwija się dynamicznie, dzięki zbieżności interesów bezpieczeństwa, zarówno na forum NATO, jak i Unii Europejskiej.

Rezultatem wdrażania decyzji Szczytu NATO w Warszawie i potrzeby adaptacji Sojuszu do zagrożeń, w tym reformy struktury dowodzenia i wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO, Polska i Rumunia zdecydowały o wzajemnym wydzieleniu kompanii żołnierzy służących w ramach natowskich inicjatyw wysuniętej obecności: eFP oraz tFP.

Zgodnie z postanowieniami szczytu, w składzie grupy bojowej NATO w Polsce znajduje się rumuński pododdział przeciwlotniczy, natomiast do Rumunii, do wielonarodowej brygady, Polska wydziela kompanię zmotoryzowaną z kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak.

Polska i Rumunia współpracują również w ramach „Formatu Bukaresztańskiego” (tzw. inicjatywy B9, obejmującej kraje Grupy Wyszehradzkiej, Państwa Bałtyckie, Rumunię i Bułgarię), którego celem jest między innymi zapewnienie spójnego stanowiska regionu na forum NATO i UE.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}