W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-rumuńskie rozmowy o bezpieczeństwie

16.01.2018

Realizacja decyzji Szczytu NATO była głównym tematem polsko-rumuńskich konsultacji, które odbyły się 16 stycznia. W spotkaniu uczestniczył Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w MON.

Tomasz Szatkowski

Podczas rozmów omówiono stan wdrażania decyzji Szczytu NATO w Warszawie, odnosząc się zarówno do północnej, jak i południowej części flanki wschodniej. Wskazano potrzebę dalszej adaptacji  Sojuszu do zagrożeń, w tym reformy struktury dowodzenia. Rozmówcy wysoko ocenili dotychczasową współpracę polsko-rumuńską na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, obejmującą wzajemne wydzielenie kompanii. Odnosząc się do wymiaru obronnego UE, omówiono m.in. oczekiwania związane z inicjatywą PESCO. 

Rozmówcy pozytywnie odnieśli się do szybko rozwijającej się współpracy regionalnej w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym w ramach „Formatu Bukaresztańskiego” (tzw. inicjatywy B9, obejmującej kraje Grupy Wyszehradzkiej, Państwa Bałtyckie, Rumunię i Bułgarię). Zgodzili się, że planowane w marcu 2018 r. spotkanie ministrów obrony B9 w Bukareszcie będzie dobrą okazją do zapewnienia spójnego stanowiska regionu przed lipcowym szczytem NATO w Brukseli.

Tematem rozmowy była także sytuacja bezpieczeństwa w Europie, szczególnie zagrożenia płynące z kierunku wschodniego. Omówiono perspektywy rozwoju dwustronnej współpracy wojskowej, również w kontekście podobnych planów modernizacyjnych sił zbrojnych Polski i Rumunii. 

Szefem delegacji MSZ był podsekretarz stanu Bartosz Cichocki. Delegacji rumuńskiej przewodniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej pan Mircea Dusa oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pan George Ciamba.