W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Postępy w kwestii wzmocnienia amerykańskiej obecności w Polsce

11.05.2019

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP Tomasz Szatkowski i Podsekretarz Stanu ds. Politycznych w Departamencie Obrony USA John C. Rood po spotkaniu 10 maja w Pentagonie we wspólnym oświadczeniu zapewnili, że Departament Obrony USA i Ministerstwo Obrony Narodowej RP poczyniły duże postępy w rozmowach wzmocnienia amerykańskiej obecności w Polsce.

1280x540_omon

Jak głosi dokument „Podsekretarz Stanu ds. Politycznych w Departamencie Obrony USA John C. Rood oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP Tomasz Szatkowski kontynuowali dzisiaj dwustronne konsultacje mające na celu analizę opcji wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO poprzez zwiększoną, trwałą oraz wspartą przez polski rząd obecność sił zbrojnych USA na terytorium RP”.  Obie strony zadeklarowały, że rozmowy będą kontynuowane.

W oświadczeniu zaznaczono, że spotkanie w Pentagonie ukazuje tylko niewielką część silnych i długotrwałych dwustronnych stosunków obronnych opartych na promowaniu bezpieczeństwa i dobrobytu Polski, Stanów Zjednoczonych oraz całego regionu. Podkreślono, że głębsze, polegające na wzajemnej współpracy, partnerstwo Polski i Stanów Zjednoczonych, ma kluczowe znaczenie dla sprostania obecnym zagrożeniom i wyzwaniom w dziedzinie bezpieczeństwa.

„Jest to przykład transatlantyckiej solidarności w praktyce: Europejczycy i Amerykanie pracują jako jedność dla naszego wspólnego bezpieczeństwa” – zapewniono w oświadczeniu.

Materiały

Oświadczenie
2019-05-09​_Press​_Statement​_for​_May​_10​_ESG.pdf 0.13MB