W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powstanie nowy szpital wojskowy w Legionowie

15.10.2018

– W Legionowie powstanie szpital wojskowy, który będzie służył przede wszystkim Wojsku Polskiemu. Ale z usług tego szpitala będą mogli także korzystać mieszkańcy Legionowa i powiatu legionowskiego – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej podczas wizyty w Legionowie.

Minister Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o budowie szpitala wojskowego w Legionowie

W poniedziałek szef MON ogłosił decyzję o budowie szpitala wojskowego w Legionowie. Nowoczesny budynek szpitalny powstanie przy ul. Zegrzyńskiej 8 w Legionowie, na części działki użytkowanej dotychczas przez  Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską SPZOZ. Nowy szpital będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

– Podpisałem decyzję, która oznacza zatwierdzenie koncepcji rozbudowy i wzmocnienia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W praktyce oznacza to, że tutaj w Legionowie powstanie filia tego instytutu. Dzisiejszy dzień zapisze się w historii Legionowa i powiatu legionowskiego – podkreślił szef MON. Zapewnił, że wojskowa przychodnia specjalistyczna istniejąca w Legionowie zostanie zintegrowana z nowym szpitalem. Realizację koncepcji szef MON zlecił  generałowi Grzegorzowi Gierelakowi, dyrektorowi WIM. Wiosną 2019 roku rozpoczną się prace budowlane, a szpital będzie gotowy w 2022 roku – zaznaczył minister.

Minister M. Błaszczak przypomniał, że jego priorytetem jest bezpieczeństwo i odbudowa potencjału obronnego Polski, stąd zwiększenie ilości wojska w regionie oraz - w szerszym kontekście - powołanie nowej dywizji wojsk operacyjnych. W opinii generała G. Gierelaka, dyrektora WIM, szpital będzie wzmocnieniem wojskowej służby zdrowia w regionie i będzie zapleczem dla stacjonujących wojsk, w tym dla wojsk sojuszniczych na flance wschodniej oraz nowej 18. Dywizji zmechanizowanej i dwóch powstających na Mazowszu brygad obrony terytorialnej.


***

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na pierwsze półrocze 2019 roku, a zakończenie w 3. kwartale 2022 roku. Podstawowym źródłem finansowania będą środki resortu obrony narodowej.
W ramach utworzonej placówki w Legionowie, jako fili Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, planowane jest utworzenie bloku operacyjnego, składającego się z dwóch sal operacyjnych oraz oddziałów szpitalnych, takich jak:
•    oddział kardiologiczny,
•    oddział obserwacyjny - choroby wewnętrzne,
•    oddział intensywnej terapii,
Powstanie szpitala przyczyni się do poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych dla żołnierzy i ich rodzin, emerytów wojskowych, ale także dla wszystkich mieszkańców regionu. 

Zdjęcia (4)