W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poznajmy „Żołnierzy w służbie historii”

08.10.2018

- Zachęcamy wszystkich do tego, aby zechcieli się włączyć z jednej strony w organizację konkursu już na szczeblu lokalnym, ale również do tego, aby rozpropagować samą ideę konkursu – powiedział Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON podczas inauguracji konkursu „Żołnierze w służbie historii”. W poniedziałek 8 października br. w Muzeum Wojska Polskiego, Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON oraz Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej ogłosili konkurs skierowany do uczniów klas mundurowych.

W Muzeum Wojska Polskiego, Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON oraz Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej ogłosili konkurs skierowany do uczniów klas mundurowych

Tematem pierwszej edycji konkursu są bohaterowie września 1939 r. W ramach konkursu uczniowie będą musieli wykonać 3 zadania:

- przygotować prezentację bohatera – uczniowie odnajdują postać żołnierza, legionisty, powstańca, którego losy mogą stanowić przykład szlachetnej służby ojczyźnie, opisują tę postać i przygotowują krótki film (1,5 – 3 min) prezentujący jego służbę na rzecz Państwa Polskiego;

- przygotować opis miejsca pamięci – uczniowie odnajdują w swojej okolicy i opisują miejsce pamięci związane z wybraną postacią i wkładem oręża polskiego w budowanie polskiej niezależnej państwowości w XX wieku. Jeżeli nie ma możliwości znalezienia takiego miejsca w najbliższej okolicy można zrealizować to zadanie w oparciu o miejsce pamięci znajdujące się na byłych Kresach II Rzeczypospolitej;

 

- przygotować i przeprowadzić żywą lekcję historii – uczniowie przygotują lekcję historii dla rówieśników bądź młodszych uczniów, podczas której będą mieli oni możliwość poznania historii związanej z wybranym miejscem pamięci i postacią. Uczestnikami lekcji będą uczniowie z innej placówki.

Nagrodą główną jest zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z historią oręża polskiego. Finał przewidziany jest w czerwcu 2019 r., a wyjazd edukacyjny we wrześniu 2019 r

Aby wziąć udział w konkursie młodzież rejestruje drużynę składającą się z co najmniej dwóch osób i opiekuna na stronie http://zolnierzewhistorii.ipn.gov.pl/. Na podanej stronie internetowej znajduje się również regulamin konkursu oraz materiały pomocne przy opracowywaniu prac konkursowych.

- Szczególnie zależy nam na tym, żeby były to też historie nieodkryte, bardzo często nieznane. Historie, które są być może skrywane w archiwach rodzinnych – powiedział wiceszef MON.

Do 17 grudnia b.r., wszystkie szkoły, które zgłoszą się do udziału w konkursie będą mogły wziąć udział w przygotowywanych wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Instytut Pamięci Narodowej warsztatach, które odbędą się na początku przyszłego roku. Sam konkurs będzie odbywał się w 2019 roku. Szacuje się, że z konkursu skorzysta ok. 50 tysięcy uczniów klas mundurowych.

***

Celem konkursu „Żołnierze w służbie historii” jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Oręża Polskiego w XX wieku oraz jego wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego. Konkurs będzie organizowany w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Zdjęcia (3)