W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt WOJOWNIK stał się uznaną marką

17.10.2018

- Dziś w Łasku spotykamy się z prawdziwymi twardzielami. Ludźmi, którzy pokonują codzienne przeciwności i wyzwania - powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z uczestnikami "Projektu Wojownik". 6. edycja projektu odbyła się w środę w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.Celem "Projektu Wojownik" jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów - uczestników misji poza granicami kraju. Inicjatywa ma także zainteresować żołnierzy sportami walki.

Projekt WOJOWNIK

- Wspólne treningi dają poczucie zaangażowania i pewności. Rozwijają nie tylko umiejętności fizyczne, ale także siłę charakteru. Budują odporność psychiczną - mówił podczas spotkania z trenującymi żołnierzami i weteranami szef MON.

- Projekt wojownik stał się marką. To jest wielka sprawa. Gratuluję zaangażowania i stawania przed wyzwaniami oraz osiągania celów. Cieszę się, że w projekt zaangażowani są weterani i żołnierze Wojska Polskiego - powiedział szef MON.

W zajęciach uczestniczyło kilkudziesięciu weteranów misji poza granicami kraju oraz instruktorzy sportów walki z jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP. Zajęcia z mieszanych sztuk walki z weteranami poprowadził Jan Błachowicz - gwiazda światowego MMA, zawodnik największej federacji na świecie UFC.

Podczas pobytu minister przyznał nagrody finansowe czterem żołnierzom, którzy uratowali życie kolegi podczas pełnienia służby oraz obejrzał pokaz wyszkolenia żołnierzy, którzy uczestniczą w Projekcie Wojownik.

W trakcie wizyty w lotniczej jednostce minister Mariusz Błaszczak spotkał się także z kadrą jednostki oraz obejrzał urządzenia treningowe dla pilotów, w tym m.in. symulatorów lotu F-16. Zapoznany został także z realizowanymi obecnie pracami dotyczącymi rozbudowy infrastruktury bazy.

***
"Projekt Wojownik" polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Treningi z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts) prowadzą czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiadują się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem, o prawidłowym żywieniu w sporcie oraz mogą porozmawiać z przedstawicielami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Patronat honorowy nad "Projektem Wojownik" objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem i pomysłodawcą jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dotychczas w projekcie wzięło udział ponad 250 żołnierzy, w tym 150 weteranów.

***
32 Baza Lotnictwa Taktycznego pełni ważną funkcję w systemie obronnym Rzeczypospolitej Polskiej. Jest jednostką o nowych strukturach, spełniających wymagania NATO. Funkcjonuje w ramach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowództwem w Poznaniu. Głównym zadaniem 32 BLT jest doskonalenie zdolności w przeciwdziałaniu militarnym i nie militarnym zagrożeniom kryzysowym, w tym terroryzmu powietrznego oraz zabezpieczenie szkolenia eskadry lotniczej, a także zabezpieczenia działań wojsk sojuszniczych. Jest jedną z najnowocześniejszych jednostek Wojska Polskiego, która stale bierze udział w międzynarodowych ćwiczeniach zarówno w Europie jak i na całym świecie. Jako jedna z dwóch w Polsce znajduje się w posiadaniu samolotów wielozadaniowych F-16.