W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przysięga "terytorialsów" na Podlasiu

16.12.2017

- Dziś wstępujecie do WOT. Kierujcie się wartościami, które przyświecały waszym przodkom: honorem i miłością do Ojczyzny - pisał szef MON Antoni Macierewicz w liście do żołnierzy 1.PBOT, który odczytał podczas przysięgi w Białymstoku sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk.

wot_przysiega11

W sobotę 16 grudnia przysięgę wojskową złożyło 250 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej kończących szkolenie podstawowe. W uroczystości uczestniczył sekretarz stanu w MON Michał Dowrczyk.

Symbolicznym jest fakt, że w 1.Podlaskiej Brygadzie OT odbyła się pierwsza w historii WOT przysięga wojskowa - 21 maja br., a także 16 grudnia br. ostatnia przysięga w tym roku.

Przysięga wojskowa jest ukoronowaniem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 1 grudnia we wszystkich batalionach lekkiej piechoty podległych Brygadzie.

Jest to już piąta w tym roku edycja szkoleń ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej. Pierwsze szkolenie Terytorialsów w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło się w kwietniu bieżącego roku. Jednocześnie jest to już dziesiąta przysięga w Brygadzie.

W ciągu 7 miesięcy odbyło się dziewięć zaprzysiężeń: w Białymstoku (dwukrotnie), Łomży, Suwałkach, Mońkach oraz Grajewie, Augustowie, Supraślu i Siedlcach (dwukrotnie).

Podczas sobotniej uroczystości dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski wręczył odznaki pamiątkowe wnuczce gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. Mścisław Pani Grażynie Sibilskiej oraz Prezesowi Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Białystok Panu kpt. Czesławowi Chociejowi.

W tym roku przypada 120. rocznica urodzin Władysława Liniarskiego, Patrona 1. PBOT. „Mścisław” był Komendantem AK Okręgu Białystok. Pełnił swoją funkcję najdłużej w strukturach całej Armii Krajowej. 14 sierpnia br. Pani Grażyna Sibilska odebrała z rąk Prezydenta RP pośmiertną nominację generalską swojego dziadka.

Głównym motywem podejmowania służby przez mieszkańców województwa jest chęć działania na rzecz lokalnych społeczności oraz czynny udział w podejmowaniu działań na rzecz bezpieczeństwa „Małych Ojczyzn”. Wśród składających przysięgę żołnierzy będzie m.in. szer. Hubert Sulewski, trzykrotny Mistrz Polski Juniorów w amatorskim MMA.

Kolejne powołania do 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaplanowane są w pierwszym kwartale 2018 r. Warto wspomnieć, że w pierwszym kwartale 2018 r. rozpoczyna się także kwalifikacja wojskowa dla wszystkich pełnoletnich ochotników, którzy nie mają określonej kategorii zdrowia, a chcą wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

 *****

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim, w tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Formowane są też kolejne trzy brygady jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 7 tys. żołnierzy, w tym 6 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i 1,2 tys. żołnierzy zawodowych.

Oznacza to, że WOT są trzecim co do wielkości rodzajem Sił Zbrojnych.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Ponad 30% Terytorialsów stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat, a 10% wszystkich to kobiety. 

Jeśli chodzi o strukturę wykształcenia, to ponad 1/3 żołnierzy TSW legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 14% deklaruje że studiuje. Ponad 40% Terytorialsów posiada wykształcenie techniczne.

{"register":{"columns":[]}}