W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Przywrócimy właściwy prestiż WAT”

08.12.2017

- W ostatnim okresie mieliśmy w Polsce co najmniej 3-4 wynalazki, które albo gdzieś wywędrowały, albo istnieje zagrożenie, że tak się stanie. Ciągle mam nadzieję, że uda się uratować grafen. Niebieski laser w dużej mierze u nas wynaleziony, jednak został zmonetyzowany za granicą – mówi w programie #RZECZoBIZNESIE wiceminister obrony narodowej Dominik Smyrgała.

wat11

Odnosząc się do sytuacji w Wojskowej Akademii Technicznej podsekretarz stanu w MON powiedział: Na pewno podejmiemy odpowiednie kroki, żeby akademię oczyścić, przywrócić właściwy prestiż i żeby była elementem większego układu, który może stać się kołem zamachowym dla naszej gospodarki.

Wiceminister podkreślił w rozmowie, że polska nauka, też na odcinku wojskowym, wymaga pewnej reformy. Przyznał, że głównym problemem badań naukowych w Polsce jest to, że są ściśle sformalizowane. - Często w różnych projektach, postępowaniach grantowych, pojawia się pozycja jak „oczekiwane albo przewidywane efekty i skutki projektu”. To z miejsca zniechęca do podejmowania ryzyka i wtłacza badania naukowe w sztampy i wzorce – mówił Smyrgała.

Cały wywiad na stronie www.rp.pl