W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rajd Powstania Styczniowego-

21.04.2018

W sobotę na terenie Puszczy Kampinoskiej odbył się Rajd Powstania Styczniowego, w którym udział wzięli sekretarz stanu w MON Sebastian Chwałek oraz szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki.

logo_monns

Uczestnicy rajdu oddając hołd poległym w walce z wojskiem rosyjskim powstańcom styczniowym udali się do Górek Kampinoskich, gdzie wiosną 1863 roku dokonano stracenia bohaterów.

Główne uroczystości rozpoczęła msza święta, która odbyła się przy pomniku i Sośnie Powstańców 1863 roku, miejscu kaźni powstańców.

W liście skierowanym do uczestników i organizatorów rajdu minister Mariusz Błaszczak pogratulował pomysłodawcom rajdu, który jak wskazał jest szczególną lekcją patriotyzmu i przywiązania do idei narodowej niezależności. Minister przypomniał, że ta porażka nie złamała ducha walki w narodzie, a ich świadectwo i etos powstańczy wzmacniały kolejne pokolenia dążące do odzyskania niepodległości. Szef resortu obrony w liście do uczestników rajdu zaznaczył, że hołd bohaterom walczącym w zrywie niepodległościowym 1863, oddawany jest w szczególnym roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Rajd zakończył piknik wojskowy połączony z wystawą sprzętu wojskowego.

***

Na konarach Sosny Powstańców 1863 roku Rosjanie wieszali uczestników bitwy pod Budą Zaborowską (10 kwietnia 1863 r.), członków oddziału mjr. Waleriana Remiszewskiego ukrywających się w lasach Puszczy Kampinoskiej.