W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razem dla bezpieczeństwa w regionie

13.09.2021

„Rozmawialiśmy dziś na temat bezpieczeństwa, które jest oczywiście największym wyzwaniem, jakie przed nami stoi w kontekście tego, co dzieje się na Białorusi. W kontekście ataków hybrydowych, dokonywanych przecież na Polskę, na Litwę i na Łotwę. Również w kontekście trwających ćwiczeń ZAPAD-21. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób wspólnie mogą ćwiczyć nasi żołnierze, w jaki sposób wspólnie możemy zapewnić bezpieczeństwo naszym państwom” - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania ministrów obrony oraz spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

WK5_1196_zajwka

W poniedziałek, 13 września br. w Rydze szef MON uczestniczył w konsultacjach ministrów państw bałtyckich. Ministrowie obrony oraz spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii omówili kwestie związane m.in. z bezpieczeństwem i współpracą w regionie w kontekście trwających ćwiczeń Zapad-21, zagrożeniem hybrydowym ze strony białoruskiej oraz budowaniem odporności na tego rodzaju zagrożenia.

Podczas spotkania przedyskutowano także tematy podjęte na ostatnim szczycie NATO w Brukseli, dotyczące bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Po południu ministrowie obrony obserwowali ćwiczenie pk. „Silver Arrow”, którego celem jest przygotowanie sił eFP (enhanced Forward Presence – eFP) do wspólnego prowadzenia działań obronnych. Podczas wizyty w bazie wojskowej Adazi minister Mariusz Błaszczak spotkał się żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu.

Podczas pobytu na  Łotwie szef MON spotkał się także z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego, którzy realizują zadania w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Ćwiczenia odgrywają kluczowa rolę jeśli chodzi o współpracę wojskową. Tu, na Łotwie państwem ramowym jest Kanada, pod dowództwem której ćwiczymy. Żołnierze podnoszą swoje umiejętności pokazując, że państwa wschodniej flanki NATO są solidarne i działają razem (…) Kluczem do naszego bezpieczeństwa jest interoperacyjność i solidarność. To najlepsza odpowiedź na zagrożenia. Dbając o nasze bezpieczeństwo musimy współpracować ze sobą.  Dużym zagrożeniem dziś jest dezinformacja i są cyberataki” - mówił minister.

Szef MON podziękował również żołnierzom za ich zaangażowanie we wsparcie ochrony granic oraz za służbę poza granicami kraju. „Żołnierze Wojska Polskiego swoje zadania wykonują w sposób właściwy. Ich służba jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Dziękuję żołnierzom za to, że cały czas doskonalą swoje umiejętności. (…) Nasze granice są bezpieczne. 2 tysiące żołnierzy Wojska Polskiego wspiera Straż Graniczną w naszym kraju. Na granicy polsko-białoruskiej budujemy także ogrodzenie. Robimy to wszystko, żeby zapobiec kryzysowi migracyjnemu” – powiedział.

***

Żołnierze PKW Łotwa realizują zadania w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced Forward Presence – eFP). Decyzja o utworzeniu wzmocnionej Wysuniętej Obecności była jedną z najważniejszych decyzji Szczytu NATO w Warszawie. Ma na celu realne zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecna  IX zmiana polskiego kontyngentu liczy 200 żołnierzy i pracowników. Żołnierze wykonują zadania, korzystając przede wszystkim z czołgów PT-91 Twardy.

Od 2 września na Łotwie trwa międzynarodowe ćwiczenie Silver Arrow-21, podczas którego 150 żołnierzy z  17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, podnosi  umiejętności w zakresie współpracy międzysojuszniczej dotyczącej planowania i realizacji zadań obronnych. Wielkopolscy żołnierze wyposażeni są m.in. w samobieżne moździerze Rak i transportery Rosomak.

Galeria ->>> Razem dla bezpieczeństwa w regionie

Zdjęcia (4)