W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razem łatwiej budować efektywne systemy obronne

10.10.2018

– Doskonale rozumiem, jak ważna dla naszego bezpieczeństwa jest efektywna współpraca międzynarodowa, w tym regionalna, w wielu dziedzinach związanych z obronnością. Dziś, tu w Warszawie, staramy się zapoczątkować ją w obszarze obrony terytorialnej – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z dowódcami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Obrady dowódców obrony terytorialnej w ramach Europejskiej Inicjatywy Regionalnej OT, zorganizowanej w dniach 9-11 października w Warszawie.

W środę szef MON wziął udział w obradach dowódców obrony terytorialnej w ramach Europejskiej Inicjatywy Regionalnej OT, zorganizowanej w dniach 9-11 października w Warszawie.

– Ta nowa, zainicjowana w Polsce, inicjatywa obejmuje 13 państw, w tym dwa państwa spoza Europy: USA i Izrael. Celem głównym inicjatywy jest zbudowanie platformy umożliwiającej wymianę doświadczeń, współdzielenie zasobów  szkoleniowych, a także wymianę informacji dotyczących zagrożeń. Inicjatywa ta dobrze wpisuje się zarówno w politykę NATO, jak i wzmacnianie bezpośrednich relacji bilateralnych. Współpraca międzynarodowa, czerpanie z doświadczeń państw bardziej zaawansowanych w tworzeniu struktur obrony terytorialnej, wymiana bieżących doświadczeń oraz zwiększenie potencjału szkoleniowego to bardzo istotne czynniki, które będą służyły wzmacnianiu naszego wspólnego bezpieczeństwa i możliwości reagowania na sytuacje kryzysowe, w tym zagrożenia płynące z zewnątrz – podkreślił podczas spotkania z dowódcami Mariusz Błaszczak, szef MON.

Warszawskie spotkanie służy także wymianie informacji dotyczących zagrożeń czy kwestii związanych ze szkoleniem wojsk. W wydarzeniu uczestniczą dowódcy i  przedstawiciele z 13 państw: Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Izraela, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz Stanów Zjednoczonych – jako partnera strategicznego – reprezentanci Gwardii Narodowej stanu Illinois oraz Wirginii.

– Sytuacja w naszym regionie wymaga, abyśmy podejmowali działania zwiększające bezpieczeństwo i wzmacniali zdolności do obrony terytorium naszego kraju. Celem mojego działania jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w  nowoczesny sprzęt i żeby Wojsko Polskie było mocniej osadzone w ramach relacji sojuszniczych – zaznaczył minister.

Podczas wystąpienia Mariusz Błaszczak odniósł się także do tworzonych w Polsce Wojsk Obrony Terytorialnej. – Niecałe dwa lata temu Polska dołączyła do grona państw, które posiadają Wojska Obrony Terytorialnej. Wojska, które wydają się być efektywną odpowiedzią na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa, takie jak wojna hybrydowa, czy też konflikty szarej strefy. (…) Żołnierze WOT będą bronić przede wszystkim swoich „małych ojczyzn”. Ten fakt wzmacnia ich zaangażowanie i determinację. Proces szkolenia polskich Terytorialsów przebiega szybko i przynosi dobre efekty. Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia – zaznaczył minister.

– Aktualnie, zgodnie z moją decyzją, WOT rozpoczął proces budowy Centrum Szkolenia w Toruniu. Zdecydowałem, że wybrane zasoby tego Centrum w przyszłości będą mogły być udostępnione na potrzeby naszych sojuszników, przyczyniając się do wzrostu ich zdolności obronnych – poinformował minister Mariusz Błaszczak.

Według założeń w Polsce utworzonych zostanie siedemnaście Brygad Obrony Terytorialnej, po jednej w każdym województwie, za wyjątkiem województwa mazowieckiego, gdzie powstaną dwie takie brygady. Obecnie w WOT służbę pełni ponad 14 tys. żołnierzy, w tym ponad 11 tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych. Do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym ok. 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie. Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}