W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razem pracujemy dla Polski

05.12.2018

- Aby rozwijać gospodarkę i systematycznie polepszać poziom życia naszych obywateli, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Nie da się tego zrobić bez silnych sił zbrojnych i bez mocnej pozycji międzynarodowej. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął się wyzwania zmiany Polski na lepsze również w sprawach militarnych. Dziś, po 3 latach rządów, możemy z dumą powiedzieć, że nasza praca dla Polski służy Rodakom i Niepodległej – powiedział minister Mariusz Błaszczak podsumowując 3 lat działalności kierownictwa MON i Sił Zbrojnych RP.

051218_MMB_podsumowanie3lat_LChemperek_01

W spotkaniu, które odbyło się w środę w Warszawie uczestniczyli dowódcy wojskowi, kadra kierownicza MON. Obecni byli także żołnierze państw sojuszniczych, którzy służą w Polsce w ramach tzw. eFP.

Więcej pieniędzy na obronność

Minister Błaszczak odnosząc się do kwestii budżetu na obronność przypomniał, że dzięki wysiłkom  rządu przygotowana i podpisana została ustawa z 15 września 2017 r. o modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych, która przewiduje stopniowe zwiększanie wydatków na obronność do 2,1% PKB w 2020 r., a docelowo do minimum 2,5% w roku 2030. Szef MON przypomniał, że Polska jako jedno z nielicznych państw NATO wywiązuje się z zobowiązania, jakim jest finasowanie sił zbrojnych na poziomie 2% PKB.

 

 

Przełomowy kontrakt na zakup systemu PATRIOT

28 marca 2018 roku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał kontrakt na zakup przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów Patriot. - Polska będzie drugim krajem na świecie wkrótce, po Stanach Zjednoczonych, wyposażonym w te najnowocześniejsze wersje zestawów z systemem IBCS, dzięki którym uzyskamy bardzo wysoką odporność na ataki z powietrza. Umowa oznacza nie tylko ogromną korzyść dla naszego bezpieczeństwa, ale także dla polskiej gospodarki. Podpisaliśmy bowiem umowy offsetowe o wartości 948 mln zł i 46 zobowiązań do transferu amerykańskich technologii. Przyspieszą one rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego. Blisko 700 mln zł zostanie wykorzystane w polskich firmach - zaznaczył szef MON.

Utworzenie nowej dywizji Wojska Polskiego - 18. Dywizji Zmechanizowanej

Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka powołano nową Dywizję Zmechanizowaną z siedzibą w Siedlcach, która wzmocni i odbuduje potencjał obronny na wschód od Wisły. Jak zaznaczył szef MON nowa dywizja realnie wzmocni bezpieczeństwo Polski. - To nasza odpowiedź m. in. na ekspansywną, imperialną politykę Rosji – dodał.

Podwyżki płac dla żołnierzy i pracowników cywilnych

- Realną miarą troski państwa o żołnierzy i pracowników wojska są ich wynagrodzenia. Od 2011 r. podwyżki wynagrodzeń pracowników cywilnych były zamrożone. Dopiero w latach 2016 i 17 podniesiono limity finansowe, co pozwoliło na podwyżkę średnio o 250 zł w 2016 r. i ponad 200 zł w roku 2017. W 2018 r. podjąłem decyzję o przeznaczeniu na podwyżki 114,5 mln zł - wynagrodzenia wzrosły  średnio o 200 zł, a w 2019 będzie to ponad 300 zł. W przypadku płac żołnierzy weszło już w życie przygotowane w MON rozporządzenie dzięki, któremu od 1 stycznia 2019 r. średnie uposażenie wzrośnie o ponad 500 zł – powiedział podczas spotkania minister.

Wprowadzenia reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia

W Wojsku Polskim wprowadzany jest nowy System Kierowania i Dowodzenia, który  wyeliminuje dotychczasowy dysfunkcjonalny system i przywróci Sztabowi Generalnemu WP funkcje dowódcze. - Najgroźniejszym zaniedbaniem, do którego dopuścił poprzedni rząd PO-PSL był całkowicie dysfunkcjonalny system kierowania i dowodzenia, który w przypadku konfliktu zbrojnego mógł mieć dla Polski tragiczne skutki. (…) Nasza reforma przywraca Sztabowi Generalnemu funkcje dowódcze, wzmacnia jego rolę i rozszerza kompetencje. W ten sposób dostosowujemy struktury dowodzenia do modelu NATO. Jest to pierwszy etap reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia – powiedział minister Błaszczak.

Dalszy rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej

Minister Błaszczak wyraźnie podkreślił w swoim wystąpieniu, że formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej nadal pozostaje jednym z priorytetów. - Wbrew „fakenewsom” nie wygaszamy służby terytorialnej. Jest wręcz przeciwnie, dokładamy wszelkich starań, aby WOT rozwijały się w sposób zrównoważony – mówił minister. Szef MON przypomniał, że sformowanie siedemnastu Brygad Obrony Terytorialnej planowane jest do końca 2021 roku. Obecnie w WOT służbę pełni ponad 16 tys. żołnierzy, w tym ponad 13,5 tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych.

Wzmocnienie zaangażowania na arenie międzynarodowej

Szef MON przypomniał, że w Ministerstwie Obrony Narodowej prowadzone są cały czas działania mające na celu zwiększenie zdolności obronnych Polski oraz wzmocnienie obecności wojsk USA w naszym kraju. -  Moje ostatnie spotkania w Waszyngtonie były przełomem w negocjacjach. W tej chwili nie rozmawiamy już o tym czy wzmocniona obecność wojsk USA w Polsce zostanie wdrożona, ale o tym „jak ją wdrożyć” – podkreślił minister.

Zamówienie na dostawę systemu HIMARS

19 października 2018 r. przekazano stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie (Letter of Request) na dostawę jednego dywizjonu M142 HIMARS w ramach realizacji zadania o kryptonimie HOMAR. W listopadzie Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż tego uzbrojenia dla Polski. Jak zaznaczył minister jest to kolejny przełom w zwiększaniu zdolności obronnych Polski.

Zwiększenie zdolności obronnych w  cyberprzestrzeni

Resort obrony finalizuje prace nad sformowaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni. Jak zaznaczył minister to odpowiedź na rosnące wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Polski i jedno z priorytetowych obszarów aktywności resortu obrony.

Kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”

- Chcemy pokazać potencjalnym kandydatom, że jest to nie tylko służba, ale także ciekawa, stabilna i perspektywiczna praca oraz możliwość zdobycia specjalistycznych kwalifikacji. Wszystko wskazuje na to, że kampania będzie sukcesem – tylko w pierwszym miesiącu, chęć wstąpienia do wojska wyraziło ponad 3 tysiące osób – tak podsumowując I etap kampanii Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej mówił szef MON.

Organizacja i zabezpieczenie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

- To niezwykły zaszczyt, że mogę pełnić funkcję ministra obrony narodowej, w tym wyjątkowym roku, w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. To głównie dzięki waleczności żołnierzy, dziś żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. (…) To właśnie nam, Ministerstwu Obrony Narodowej, powierzono zorganizowanie wielkiego Biało-czerwonego marszu „Dla Ciebie Polsko”. Ulicami Warszawy przeszło ponad 250 tysięcy osób. Tysiące Polaków wzięło udział w zorganizowanych przez MON piknikach pod hasłem „Służymy Niepodległej” w 17 miastach –powiedział minister przypominając udział wojska w organizacji centralnych uroczystościach z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

 

Wielka Defilada Niepodległości

15 sierpnia w Warszawie odbyła się Wielka Defilada Niepodległości, która była kulminacyjnym punktem programu obchodów Święta Wojska Polskiego. Po raz pierwszy warszawską Wisłostradą przedefilowało  ponad 2 tysiące osób - pododdziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, grupy rekonstrukcyjne; przeleciało ponad 100 statków powietrznych. Przejechał współczesny i historyczny sprzęt wojskowy. Wielką Defiladę Niepodległości oglądało około 120 tysięcy osób zgromadzonych na Wisłostradzie i na pobliskich skarpach. Święto Wojska Polskiego zgromadziło przed telewizorami najwięcej - prawie 1,5 mln widzów Jedynki i ponad milion widzów TVP Info. Dodatkowo przekaz na żywo z kamery 360 umieszczonej w sercu defilady na oficjalnym kanale You Tube MON obejrzało 45 tysięcy osób.

- Obejmując urząd ministra obrony narodowej jako cel postawiłem sobie trzy główne zadania. Są to: modernizacja wojska, zwiększenie jego liczebności i mocniejsze osadzenie w strukturach NATO, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-amerykańskich. Dziś z całą pewnością możemy stwierdzić, że dzięki wysiłkom – zarówno moim, jak i mojego poprzednika ministra Antoniego Macierewicza – w 3 lata udało nam się zrobić wielokrotnie więcej niż koalicji PO-PSL przez długie 8 lat. Udowodniliśmy, że wojsko traktujemy w sposób priorytetowy, bo wiemy, że silna armia jest fundamentem rozwoju całego Państwa. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, ma świadomość tego, że żołnierze są gwarantem bezpieczeństwa Polski i muszą być godnie wynagradzani, posiadać nowoczesne wyposażenie i mieć silnych sojuszników – powiedział na zakończenie spotkania minister Błaszczak.

***

W trakcie uroczystości minister Błaszczak wręczył również dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej replikę najwyższego odznaczenia wojskowego Orderu Wojennego Virtuti Militari. Orderem tym był odznaczony 18. Pułk Artylerii Lekkiej wchodzący w skład 18. Dywizji Piechoty II RP, do której tradycji nawiązuje współczesna 18. Dywizja Zmechanizowana. Dowódca WOT otrzymał pamiątkowy certyfikat odnoszący się do nadania nazwy VIS 100 pistoletom Ragun.

Szef MON podziękował także żołnierzom państw sojuszniczych za ich służbę i wręczył pamiątkowe plakiety.

Zdjęcia (6)