W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razem w NATO jesteśmy silniejsi

11.03.2019

- Współpraca w NATO ma wymiar ogólnoświatowy. Przykładem jej, jest służba żołnierzy Wojska Polskiego w Afganistanie. Dziś możemy spotkać ludzi niezwykłych, rzeczywistych bohaterów naszych czasów. Żołnierzy, którzy wspierali się wzajemnie, którzy walczą o wolność na świecie, są solidarni wobec siebie - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami – weteranami misji w Afganistanie. W spotkaniu, które odbyło się w Domu Armii w Pradze uczestniczył także Lubomir Metnar, minister obrony narodowej.

LCh01

W przeddzień oficjalnego spotkania prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej, ministrów obrony oraz przedstawicieli NATO na Zamku Praskim, w Pradze odbyło się spotkanie weteranów misji w Afganistanie połączone z prezentacją serialu „Weterani: Wyrwani śmierci”.

- Współpraca ma wymiar ogólnopaństwowy. Ale dzisiaj mamy wymiar współpracy ludzkiej, dwóch żołnierzy. Mamy żołnierza Wojska Polskiego, który służył w oddziale szybkiego reagowania. Życie polskiemu żołnierzowi uratował sierżant, który poprzez umiejętne postępowanie uratował także pozostałych żołnierzy. To dla mnie zaszczyt, że mogę dziś uczestniczyć w tym spotkaniu – mówił podczas spotkania szef MON.

W spotkaniu z polskimi i amerykańskimi weteranami udział wziął plutonowy Marcin Kulas i sierżant Correy Speck. We wrześniu 2009 roku w Afganistanie, w prowincji Ghazni, 8-osobowy polski patrol,  którym dowodził wówczas kpr. Kulas został wezwany do wsparcia amerykańskich żołnierzy ostrzeliwanych  przez Talibów. Podczas akcji polski żołnierz został ranny. Tyły zabezpieczał sierż. Corey Speck.  Udzielił pierwszej pomocy i wyniósł rannego z pola walki. Podczas całego zdarzenia śmierć poniósł 1 polski żołnierz, a 4 zostało rannych.  Po 10 latach od tych dramatycznych wydarzeń weterani spotkali się pierwszy raz.

>>> Galeria - Razem w NATO jesteśmy silniejsi

Zdjęcia (5)