W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy na temat rozwoju infrastruktury obronnej

20.09.2018

Plany współpracy w zakresie obrony przeciwrakietowej, przegląd postępu prac przy budowie bazy w Redzikowie oraz rozwój infrastruktury wojskowej w związku z obecnością Sił Zbrojnych USA w Polsce – to główne tematy rozmów Tomasza Szatkowskiego, podsekretarza stanu w MON z dyrektorem amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej, generałem broni Samuelem A. Greavesem oraz dowódcą Pionu Północnoatlantyckiego w Korpusie Inżynieryjnym Sił Lądowych USA, generałem dywizji Jeffrey’em L. Milhornem.

200918_TS_infrastrukturaobr_MON_01

W trakcie rozmów podkreślono znaczenie bazy w Redzikowie, która zapewni obronę Polski oraz znacznej części europejskiego terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego przed atakiem przy użyciu rakiet balistycznych z Bliskiego Wschodu. Baza będzie miała także ważne znaczenie strategiczne, gdyż jako element stałej obecności wojsk USA w Polsce będzie także istotnie wzmacniać poziom odstraszania i obrony Polski i całego NATO.

Rozmówcy podkreślili doskonałą współpracę pomiędzy Polską i USA w rozwoju infrastruktury wojskowej i podziękowali za działania podejmowane przez Polskę w tym zakresie. Amerykańscy żołnierze przebywają w Polsce w związku z działaniami podejmowanymi przez Stany Zjednoczone w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (European Deterrence Initiative), a także przez Sojusz Północnoatlantycki w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (Enhanced Forward Presence). Stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju infrastruktury na potrzeby tych wojsk stanowi dziedzinę intensywnej i owocnej współpracy pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi.