W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy o zwiększeniu liczby żołnierzy USA w Polsce

29.09.2018

Relacje polsko-amerykańskie, rozszerzenie obecności wojsk USA w Polsce i wdrażanie decyzji szczytu NATO były głównymi tematami rozmowy Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej z generałem Josephem Dunfordem przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, bezpośrednim doradcą sekretarza obrony Jamesa Mattisa i prezydenta Donalda Trumpa. Generał Dunford pełni funkcję najważniejszego oficera sił zbrojnych USA i przybył do Warszawy na posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO.

290918_MMB_Dunford_LCh_01

Podczas spotkania z generałem Dunfordem szef MON zwrócił uwagę na wieloletnie intensywnie rozwijane relacje polsko – amerykańskie w dziedzinie obronności. Współpraca Polski i USA przybrała formę partnerstwa strategicznego, a jej wyrazem jest udział wojsk obu krajów w operacjach na rzecz bezpieczeństwa globalnego, między innymi w Iraku i Afganistanie.

Wzrasta również obecność USA na wschodniej flance NATO – od 2017 roku wojska USA stacjonują na terenie naszego kraju. Rozmowa z generałem Dunfordem była okazją do dyskusji na temat długofalowego zaangażowania USA i skierowania większej liczby oddziałów amerykańskich do Polski. Minister Mariusz Błaszczak pozytywnie odniósł się do efektów tzw. europejskiej inicjatywy odstraszania (ang. European Deterrence Initiative, EDI). W jej ramach trwa operacja Atlantic Resolve, której częścią jest obecność w Polsce amerykańskiej brygadowej pancernej grupy bojowej.

Oprócz współpracy dwustronnej rozmówcy omówili również decyzje ostatnich szczytów NATO w Warszawie i Brukseli, w tym potwierdzenie konieczności adaptacji sojuszu do nowych wyzwań. Siły NATO są obecne na wschodniej flance w ramach tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności eFP i dostosowanej wysuniętej obecności tFP. Sojusz wysłał do Polski i krajów bałtyckich batalionowe grupy bojowe (rdzeń takiego oddziału w Polsce stanowią Amerykanie). Wojska NATO stacjonują również w Rumunii i Bułgarii. Z kolei nową inicjatywą NATO jest wzmocnienie gotowości sojuszu tzw. 4x30, która zakłada, że od 2020 roku członkowie NATO będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

Minister Mariusz Błaszczak i generał Dunford podkreślili znaczenie współpracy państw członkowskich i spójności Sojuszu Północnoatlantyckiego.

***

Komitet Wojskowy NATO obraduje w Polsce pierwszy raz od 2006 roku, a w posiedzeniu komitetu w dniach 28-30 września br. uczestniczą szefowie obrony 29 państw członkowskich NATO.