W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwijamy cyber współpracę z USA

07.12.2019

Zacieśnianie relacji w obszarze cyberbezpieczeństwa i edukacji wojskowej to główne tematy rozmów prowadzonych przez wiceministra Tomasza Zdzikota podczas wizyty w USA.

Spotkanie sekretarza stanu w MON w Departamencie Obrony z Theresą Whelan - Principal Deputy Assistant Secretary of Defense. Podczas spotkania w Pentagonie wiceminister Zdzikot przedstawił polskie propozycje dotyczące wspólnych projektów edukacyjnych i ćwiczeń.

Sekretarz stanu w MON o rozwoju współpracy w dziedzinie cyber oraz realizacji czerwcowego porozumienia pomiędzy Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni a Połączonym Centrum Operacji w Cyberprzestrzeni USA rozmawiał w Departamencie Obrony z  Theresą Whelan - Principal Deputy Assistant Secretary of Defense oraz przedstawicielami U.S. CyberCommand.  Podczas spotkania w Pentagonie wiceminister Zdzikot przedstawił polskie propozycje dotyczące m. in. wspólnych projektów.
 
Sposoby efektywnej rekrutacji kadr dydaktycznych, kształtowanie właściwych postaw kadetów oraz rozszerzenie  współpracy w obszarze edukacji wojskowej – to główne tematy omawiane podczas rozmów wiceministra Tomasza Zdzikota z gen. C. Jebb oraz gen. D. Williamsem podczas wizyty w West Point - najstarszej szkole wojskowej armii USA, która uznawana jest za  światowego lidera w kształceniu przyszłych dowódców. Podczas spotkania wiceminister zaprosił gen. C. Jebb i gen. D. Williamsa do złożenia wizyty w Polsce.
 
Wizyta w West Point była także okazją do spotkania i rozmów  z  kadetami skupionymi w tzw. „Kościuszko Squadron”. Większość z nich ma polskie korzenie. Wiceminister spotkał się również z Army Center Institute – wojskowym think tankiem działającym przy West Point
 
Uczelnie wojskowe podległe pod MON od wielu lat współpracują z najlepszymi uczelniami amerykańskimi. W ostatnim czasie prowadzone są działania w celu rozszerzenia współpracy głównie o obszar cyberbezpieczeństwa. Poszukujemy także nowych form współpracy np. wymiany studenckie, kursy specjalistyczne dla studentów i kadry akademickiej, możliwość organizacji wspólnych studiów.
 
Podczas wizyty w USA, wiceminister spotkał się także z kadrą dydaktyczną i studentami studentami Institute of World Politics - uczelni specjalizującej się w tematyce bezpieczeństwa narodowego i stosunkach międzynarodowych. W trakcie wizyty w Instytucie wiceminister Zdzikot wygłosił wykład dla studentów, w trakcie którego przedstawił krajobraz europejskiego cyberbezpieczeństwa oraz inicjatywy podejmowane przez resort obrony narodowej w obszarze m.in. edukacji i szkolenia kadr eksperckich, realizowanych w ramach programu CYBER.MIL.
 
Wiceminister spotkał się także z przedstawicielami FirstNet, który jest autonomicznym podmiotem w ramach Departamentu Handlu USA. Jego głównym zadaniem jest budowa i rozwój ogólnokrajowej sieci łączności na potrzeby służb bezpieczeństwa i porządku publicznego, w partnerstwie z sektorem prywatnym
 
W Baltimore Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON rozmawiał również z przedstawicielami National Cyber Center of Excellence, gdzie omówione zostały doświadczenia z tworzenia i wdrażania standardów cyberbezpieczeństwa.
 
W Army Cyber Center of Exellence w Fort Gordon rozmowy dotyczyły przyszłej współpracy pomiędzy polskimi i amerykańskimi instytucjami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem. Strona amerykańska podczas spotkania przedstawiła m.in. informacje na temat zadań i struktury Centrum.
 
Wiceminister Zdzikot był także gościem Cyber Crime Center, instytucji Departamentu Obrony specjalizującej się w dziedzinie kryminalistyki cyfrowej, w tym analizy i szkoleń z tego obszaru
 
W programie wizyty wiceministra w USA były także rozmowy i spotkania w ONZ. m. in. z Izumi Nakamitsu Wysoką Przedstawiciel ds. Rozbrojenia, zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ oraz Atefez Riazi, asystent Sekretarza Generalnego. Wiceminister rozmawiał o pracach ustanowionych w ramach ONZ grup roboczych zajmujących się cyberbezpieczeństwem oraz o rozwoju i znaczeniu przełomowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, czy Internet rzeczy, nad którymi prace prowadzi także ONZ
 
W piątek wiceminister odwiedził Dom Weterana Polskiego na Manhattanie i spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Zapoznał się ze zbiorami Muzeum oraz prowadzoną przez SWAP działalnością na rzecz Polski i Polonii w Ameryce.

 

{"register":{"columns":[]}}