Rozwijamy nowoczesne technologie dla potrzeb Sił Zbrojnych RP
30.07.2025
- Dziś wojny wygrywają wojska inteligentniejsze, lepiej wyposażone, o wyższym poziomie techniki. Wojska, które potrafią wykorzystać wszystko to, co najnowsze w naszym świecie - czy to jest sztuczna inteligencja, czy technologie drogowe. To wszystko, co dziś zaprezentowano mnie i panu ministrowi, pokazuje, jak bardzo zmienia się nowoczesna armia. Taka armia, która chce wygrywać przyszłe konflikty, która chce skutecznie bronić terytorium i bezpieczeństwa swoich obywateli - to musi być armia, która technologicznie wyprzedza konkurentów. Z polskiego punktu widzenia rzeczą absolutnie kluczową jest, aby te setki miliardów złotych, które chcemy przeznaczyć na obronę - zarówno pieniądze polskiego podatnika, jak i środki europejskie - pracowały w maksymalnym wymiarze w Polsce - powiedział podczas odprawy z kierownictwem instytutów wojskowych Premier Rzeczypospolitej Polskiej Donald Tusk.
30 lipca premier Donald Tusk złożył wizytę w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister Cezary Tomczyk.
Podczas wizyty zaprezentowano aktualne rozwiązania technologiczne o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski i modernizacji armii, w tym systemy bezzałogowe oraz sprzęt wojskowy.
- Chyba w żadnej dziedzinie polskiego życia gospodarczego czy społecznego słowo „repolonizacja” nie ma tak fundamentalnego znaczenia, jak w polskim wojsku i naszej obronie. Zmienimy zasadniczo proporcje. Nie ma żadnego powodu, by sprzęt porównywalnej jakości i myśli technicznej – jeśli chodzi o poziom zagraniczny – był preferowany względem polskich firm, instytutów naukowych, inżynierów, naukowców. Te pieniądze muszą karmić także polską gospodarkę i naukę. Dlatego zapowiadam dzisiaj zasadniczą zmianę proporcji, jeśli chodzi o strumienie wydatków. Wystarczająco dużo pieniędzy poszło na inwestycje w firmy działające poza terytorium Polski. Mamy wystarczająco dużo dobrych firm, utalentowanych wojskowych, producentów, menedżerów i inżynierów, by ten strumień przekierować z zagranicy na polski rynek – na polskie firmy i instytuty badawcze. I tego będę osobiście pilnował
- zaznaczył sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk podczas wizyty w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych.
Wiceminister Tomczyk zaznaczył, że jednostki wojskowe są systematycznie wyposażane systemy bezzałogowe.
- Polska myśl techniczna – to jest to, co dzisiaj wspieramy, również na polecenie ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza. (…) Do końca roku dziesiątki tysięcy dronów szkoleniowych zasilą polską armię, aby żołnierze, szkoląc się i trenując konkretne taktyki, mogli je wprowadzać do systemu szkolenia i walki. Za to serdecznie dziękuję Radzie Ministrów i panu premierowi – to zrozumienie jest dla żołnierzy i inżynierów kluczowe i fundamentalne
– powiedział wiceminister.
Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych to kluczowy ośrodek badawczo-rozwojowy MON, który jest odpowiedzialny za wdrażanie nowoczesnych technologii w Wojsku Polskim. ITWL rozwija i testuje m.in. nowoczesne drony, technologie kompozytowe, systemy ochrony i wsparcia działań wojskowych.
Galeria ->>> Rozwijamy nowoczesne technologie dla potrzeb Sił Zbrojnych RP