W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwijamy współpracę regionalną

28.03.2018

Dotychczasowa współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz dalsze kierunki jej rozwoju były głównym tematem spotkania ministrów obrony V4 w Budapeszcie z udziałem wiceministra Tomasza Szatkowskiego.

t_szatkowski_mon

Reprezentanci Czech, Polski, Słowacji i Węgier, ustalili, że koncentrować się będą  na inicjatywach sojuszniczych i unijnych, wzmacniających bezpieczeństwo naszego regionu. Pozytywnie ocenili wdrażanie decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie. Zgodzili się, że jedno z dowództw szczebla armijnego, które powstaną w ramach nowej struktury dowodzenia NATO, powinno zostać ulokowane w Polsce. Podkreślili także konieczność  ‎dalszych działań wzmacniających zdolność NATO do reagowania na zagrożenia z południa, w tym terroryzm i nielegalne migracje.


Przedstawiciele resortów obrony uzgodnili, że będą poszukiwać możliwości ‎realizacji wspólnych projektów w ramach Stałej Współpracy Obronnej UE (PESCO), zapewniając komplementarność tej inicjatywy z działaniami w ramach NATO. W tym kontekście zwrócili uwagę na szczególne znaczenie projektu dotyczącego przemieszczania się wojsk w Europie. Potwierdzili, że w 2019 roku kolejny dyżur bojowy obejmie Wyszehradzka Grupa Bojowa UE, do której zaproszona zostanie także Chorwacja.

Wiceminister Szatkowski podziękował partnerom wyszehradzkim za dotychczasową współpracę, a także praktyczny wkład we wzmocnienie bezpieczeństwa naszego regionu i wyraził nadzieję na ich kontynuację.
Ponadto, 28 marca odbyło się spotkanie w formacie Środkowoeuropejskiej Współpracy Obronnej (CEDC), w której Polska posiada status obserwatora. Głównym  tematami było zwalczanie zagrożeń z południowego kierunku strategicznego, tj. terroryzmu, czy nielegalnej migracji. Omawiano też możliwości współpracy CEDC w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej UE (PESCO).