W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszyła 2 edycja kampanii „Zostań Żołnierzem RP”

12.01.2019

- Zależy nam na tym, żeby więcej młodych ludzi wstępowało do Wojska Polskiego, bo to stanowi o naszym bezpieczeństwie - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej inaugurując w Białce Tatrzańskiej drugi etap kampanii rekrutacyjnej do Wojska Polskiego „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”.

Inauguracja drugiego etapu kampanii Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej

Minister Błaszczak w sobotę otworzył mobilny wojskowy punkt rekrutacyjny przy stoku narciarskim w Białce Tatrzańskiej. Podczas ferii żołnierze będą przyjeżdżali wojskowymi samochodami oznakowanymi logiem kampanii do narciarskich ośrodków sportowych i tam, często pod samymi wyciągami będą spotykali się z potencjalnymi kandydatami do wojska.

- Kontynuujemy kampanię zachęcającą do wstępowania do wojska. Dzięki zmianie mentalności, dzięki zmianie podejścia do tego, żeby zachęcać do wstępowania do Wojska Polskiego, w czasie I edycji kampanii, wnioski do Wojska Polskiego złożyło ponad 7 tysięcy ludzi. Chodzi o służbę zawodową, przygotowawczą i terytorialną. 7057 wniosków to dobry wynik. Dzisiaj rozpoczynamy drugi etap – podsumował minister obrony narodowej.

Od 14 października wojskowi spotykali się z Polakami i zachęcali ich, by wstępowali do wojska podczas I edycji kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Żołnierzy można było spotkać w takich miejscach jak centra handlowe, ośrodki sportu, rynki miejskie czy centra rozrywki.

Szef MON przypomniał, że po ostatniej podwyżce uposażeń, średnie wynagrodzenie w polskim wojsku wynosi 5530 złotych; 

- Dzięki podwyżkom, które przyznałem żołnierzom, średnia pensja w Wojsku Polskim wynosi 5530 zł. Najwyższe podwyżki zostały przyznane dla tych, którzy najmniej zarabiają. Zależało mi na tym , żeby służba w wojsku była konkurencyjna - tak się stało. Skoro zawód żołnierza stał się już konkurencyjny wobec innych, nadszedł czas, aby zacząć przekonywać Polaków do tego, aby wybrali karierę w mundurze.

Ministerstwo obrony narodowej prowadząc kampanię Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej wdraża innowacyjne działania polegające na tym, że wojsko aktywnie zachęca Polaków do wstąpienia w swoje szeregi, a nie czeka, aż kandydaci sami się zgłoszą do armii. Jest to nowe podejście do kwestii rekrutacji w polskich siłach zbrojnych. Wojewódzkie sztaby wojskowe i wojskowe komendy uzupełnień pełnią podczas kampanii funkcje headhunterskie, wyszukują na rynku kandydatów, przedstawiają zalety służby w wojsku i jasno tłumaczą proces rekrutacji. Wspierani są również przez żołnierzy z jednostek wojskowych, aby przybliżyć realia służby zainteresowanym. Ponadto do mobilnych zespołów dołączyli studenci-podchorążowie z wojskowych uczelni, którzy rozpoczęli niedawno wojskową służbę.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu szef MON, wojsku zależy na pozyskaniu młodych ludzi do służby:

- Służba w wojsku to zaszczyt, to honor, to wyróżnienie. Noszenie munduru żołnierza Wojska Polskiego jest zaszczytem. Żołnierz Wojska Polskiego jest godnie wynagradzany, a służba w Wojsku Polskim związana jest z rozwojem, z nabywaniem umiejętności, unikalnych doświadczeń.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że polscy żołnierze są aktywni na misjach w Europie, na wschodniej i południowej flance NATO, w Afganistanie, czy w Iraku. Jak podkreślił, wojsko ma też rozbudowane kontakty z armiami innych państw NATO, w tym z USA. Zdaniem wojskowych i szefa resortu ON, służba wojskowa wiąże się z nabyciem wyjątkowych umiejętności i rozwojem kompetencji. Wśród innych zachęt do pełnienia służby minister wymienił rozwinięte wsparcie socjalne i godną emeryturę.

Busy rekrutacyjne będzie można spotkać w popularnych kurortach takich jak np. Zakopane, Szczyrk, Wisła czy Białka Tatrzańska, czyli w miejscach, do których Polacy najchętniej jeżdżą na ferie. Na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej znajduje się wykaz wszystkich punktów, w których będzie można spotkać zespoły i busy rekrutacyjne. MON planuje zwiększyć liczebność polskiej armii we wszystkich rodzajach sił zbrojnych (wojskach lądowych, specjalnych, lotnictwie, marynarce wojennej i obronie terytorialnej), w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych −  szeregowych, podoficerów i oficerów. Oferta jest skierowana do wszystkich - wojsko oferuje stanowiska dla  specjalistów praktycznie w każdej dziedzinie. Jeśli osoba zainteresowana wojskiem nie ma specjalistycznych kwalifikacji, to droga do sił zbrojnych nie jest zamknięta. W Wojsku Polskim istnieje spójny system umożliwiający podniesienie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności.  

***

Podczas zimowych ferii szkolnych od 14 stycznia do 24 lutego br. w 5 województwach na południu Polski rusza II etap kampanii Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej.  Kampania ma na celu zwiększenie liczebności Wojska Polskiego poprzez przedstawienie realiów wojskowej służby przez samych żołnierzy w bezpośrednich rozmowach z zainteresowanymi i zachęcenie do wstąpienia do wojska. Kampania będzie realizowana przez Wojewódzkie Sztaby Wojskowe z Krakowa, Wrocławia, Katowic, Rzeszowa i Kielc. Tym razem mobilne zespoły rekrutacyjne spotkacie w ośrodkach narciarskich i sportowych w województwach małopolskim, dolnośląskim, śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Jak dotychczas, w mobilnych zespołach będą żołnierze z pobliskich jednostek wojskowych zarówno szeregowi, podoficerowie, jak i oficerowie, których będzie można zapytać o ich doświadczenia ze służby w Wojsku Polskim. Tym razem, do zespołów dołączą studenci – podchorążowie akademii wojskowych : Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W przerwach sportowej aktywności i zimowych atrakcji będzie można sprawdzić zalety służby w Wojsku Polskim.

Zdjęcia (27)