W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sejm uchwalił reformę systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP

04.10.2018

Zmiany w prawie, które uproszczą system kierowania Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej, ale także wyeliminują dotychczasowy dysfunkcjonalny system zostały przyjęte w czwartek przez Sejm RP. Nowe przepisy wprowadzi ustawa o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, które zostały przygotowane w MON.

logo_monns

Nowe rozwiązania zakładają konsolidację funkcji planowania, przygotowania, użycia i zabezpieczenia Sił Zbrojnych RP, a także stworzenie takich warunków i struktur organizacyjnych na czas pokoju, które będą  maksymalnie zbliżone do tych przygotowanych na czas wojny. Przewidują również skrócenie czasochłonnego procesu transformacji struktur kierowania i dowodzenia z czasu pokoju na czas wojny, wprowadzenie jednolitości w podziale kompetencji i zadań oraz klarowne rozgraniczenie poziomów dowodzenia.

Obecnie funkcjonujący system, wprowadzony w styczniu 2014 roku, uniemożliwił skuteczny rozwój polskiego wojska i spowodował konieczność zreorganizowania go, dlatego głównym celem wprowadzanej reformy systemu kierowania i dowodzenia jest wyeliminowanie chaosu kompetencyjnego i wprowadzenie jednoosobowej odpowiedzialności za dowodzenie.

W nowym systemie zostanie wzmocniona rola i rozszerzone kompetencje szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.  Wprowadzone zmiany dostosują struktury dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do modelu obowiązującego w NATO. Szefowi Sztabu Generalnego będą podlegać dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, a także szef Inspektoratu Wsparcia. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej - do czasu osiągnięcia pełnej zdolności przez Wojska Obrony Terytorialnej do działania - tak jak obecnie, będzie bezpośrednio podlegał Ministrowi Obrony Narodowej. Zapewni to dalszy rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej i ich pełne zintegrowanie z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych na poziomie strategicznym i operacyjnym.

- System kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, wprowadzony przez poprzedni obóz władzy w 2014 roku, jest dysfunkcjonalny. Tworzy chaos kompetencyjny. Szef Sztabu Generalnego po wielu latach stanie się osobą szczególnie ważną w systemie dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP. (…) Reforma zakłada również możliwość niezakłóconego podjęcia działań w razie wystąpienia zagrożenia zewnętrznego oraz dostosowanie systemu dowodzenia Sił Zbrojnych RP do struktur przyjętych w NATO na poziomie strategicznym, operacyjnym i taktycznym. Ma usprawnić także funkcjonowanie logistyki. Przeprowadzaniu zmian sprzyja bardzo dobra współpraca z panem prezydentem oraz Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Cały proces chcemy rozłożyć na etapy, aby uniknąć ryzyka ewentualnego zakłócenia funkcjonowania sił zbrojnych. Rewolucje nie służą wojsku – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej o reformie SKiD.

Nowe przepisy są pierwszym z etapów reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia (SKiD) w Siłach Zbrojnych RP. Etapy reformy zostały uzgodnione pomiędzy  Ministerstwem Obrony Narodowej a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.

 

{"register":{"columns":[]}}