W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Senatorowie popierają wzmocnioną obecność wojsk USA w Polsce

14.11.2018

– Usłyszałem dziś słowa wsparcia ze strony senatorów, którzy deklarowali poparcie dla całej koncepcji wzmocnienia obecności amerykańskiej w naszym kraju – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po zakończeniu rozmów w Senacie.

141118_MMB_USA_MON_01

14 listopada szef MON spotkał się w Waszyngtonie z senatorami: republikanami Danem Sullivanem, Tomem Cottonem i Timem Scottem oraz Johnem Reedem z Partii Demokratycznej. Minister Błaszczak regularnie spotyka się z amerykańskimi politykami i przekonuje ich do poparcia projektu wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce. Środa była kolejnym dniem rozmów z amerykańską administracją na temat stałej obecności wojsk USA w Polsce.

– O szczegółach będziemy rozmawiać w ramach grupy roboczej powołanej w Pentagonie. To będą prace, które, jestem o tym przekonany, zakończą się sukcesem. Po dzisiejszym spotkaniu m. in. z senatorem Reedem jestem przekonany, że przynajmniej ze strony senatorów, ten projekt będzie potraktowany, jako projekt wykraczający poza podziały polityczne. Jego celem jest przecież zapewnienie bezpieczeństwa  – powiedział po spotkaniu szef MON.

Minister Błaszczak pytany o zaangażowanie innych państw w ten projekt zaznaczył, że Polska będzie informowała swoich sojuszników w ramach NATO o postępach prac związanych ze zwiększeniem stałej obecności wojsk USA w Polsce, ale nie jest przewidywany ich udział w negocjacjach. 

– W moim przekonaniu mamy do czynienia z dwustronnymi relacjami, negocjacjami polsko – amerykańskimi. Nasi sojusznicy nie są negocjatorami w tych rozmowach – dodał.

Szef MON zapowiedział, że kolejne spotkanie na szczeblu międzyrządowym, w którym weźmie udział, odbędzie się na początku przyszłego roku. Do tego czasu strona polska będzie analizowała m. in. oceny do projektu przekazane wczoraj podczas rozmów w Pentagonie.

– Wierzę, że nasz wspólny projekt polsko – amerykański zakończy się sukcesem. Nie lekceważymy zagrożeń z jakimi boryka się dzisiejszy świat. Dla nas i dla USA bezpieczeństwo jest priorytetem – dodał na zakończenie minister.

***

Wczoraj szef MON spotkał się w Pentagonie z Jamesem Mattisem, sekretarzem obrony. Podczas spotkania szef MON podkreślał, że zwiększenie obecności wojskowej USA w naszym kraju zwiększy bezpieczeństwo zarówno wschodniej flanki, jak i całego NATO.

To była piąta wizyta ministra Mariusza Błaszczaka w USA związana z  projektem zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Zdjęcia (6)