W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Setna rocznica zdobycia Ławicy

05.01.2019

- 100 lat temu lotnisko w Ławicy zostało zdobyte przez powstańców wielkopolskich. To w znacznej mierze dzięki temu heroicznemu czynowi Wojsko Polskie zdobyło niezbędny sprzęt, który później stanowił podstawę do zbudowania Sił Powietrznych - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości upamiętniających zdobycie lotniska Ławica.

050119_MMB_Poznan_LChemperek_01

W sobotę 5 stycznia br. szef MON wziął udział w Poznaniu w uroczystościach upamiętniających zdobycie lotniska Ławica, które odbyły się w ramach obchodów  100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Minister uczestniczył także w ceremonii wręczenia sztandaru dla Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi. Sztandar został ufundowany przez społeczeństwo Wielkopolski.

- Dziś w tym symbolicznym dniu, po stu latach od tego zwycięstwa został wręczony sztandar Mobilnej Jednostce Dowodzenia Operacjami Powietrznymi. Wręczony żołnierzom, którzy na co dzień stacjonują w Wielkopolsce, pilotom, którzy dziedziczą tradycje powstańców wielkopolskich, którzy sto lat temu walczyli o wolną Polskę. To wielki zaszczyt, wyróżnienie i honor, że właśnie dziś sztandar trafia w ręce żołnierzy tej jednostki - podkreślił w przemówieniu minister Błaszczak.

Szef MON  mówiąc o dzisiejszej służbie żołnierzy Wojska Polskiego przypomniał, że w tym roku wzrosną uposażenia w armii. - Zależy mi na tym, żeby najwyższe podwyżki trafiły do żołnierzy liniowych i najniżej uposażonych. Zależy mi na tym, aby wojsko było liczniejsze oraz konkurencyjne. Oprócz honoru związanego ze służbą, państwo Polskie jest zobowiązane do tego, aby godnie wynagradzać swoich żołnierzy - powiedział szef MON.

Uroczystości na pl. Wolności w Poznaniu zakończyła defilada pododdziałów w akompaniamencie orkiestry wojskowej Sił Powietrznych oraz pokaz filmu z inscenizacji historycznej zdobycia przez powstańców lotniska w Ławicy.

***

Przed południem minister Błaszczak złożył wieniec pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich upamiętniając w ten sposób 100. rocznicę zdobycia przez powstańców portu lotniczego w Ławicy.

***

Mobilna Jednostka Dowodzenia Operacjami Powietrznymi (MJDOP) jest jednostką wojskową szczebla taktycznego, wchodzącą w skład systemu dowodzenia, podporządkowaną Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – Dowódcy Komponentu Powietrznego.

MJDOP przeznaczona jest do realizacji zadań w zakresie zbioru i opracowania informacji o sytuacji powietrznej oraz kierowania siłami i środkami wydzielonymi z Sił Powietrznych do dyżurów bojowych.

***

Wojskowe lotnisko we wsi Ławica pod Poznaniem funkcjonowało od 1913 roku. W chwili, gdy w Poznaniu wybuchło powstanie, w bazie stacjonował Zapasowy Oddział Lotniczy liczący 200  niemieckich żołnierzy. 

Rankiem 6 stycznia 1919 r. polskie oddziały otoczyły lotnisko i wezwały Niemców do poddania się. Załoga Ławicy zdecydowała się jednak walczyć. Po szturmie Polacy zdobyli bazę, w tym samoloty LVG C.V., balony obserwacyjne oraz Fokkery D.VII. Zdobycie lotniska oceniane jest jako najbardziej brawurowa akcja w trakcie powstańczych zmagań, zaś przejęty sprzęt lotniczy - za największy łup wojenny w dziejach polskiego oręża.

Zdjęcia (10)