W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Silny sojusz polsko-litewski

29.01.2020

- Współpracujemy razem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i Litwy w ramach Unii Europejskiej, ale przede wszystkim w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzięki podpisanym dziś dokumentom ta współpraca będzie jeszcze ściślejsza - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Wilnie.

Spotkanie ministrów obrony Polski i Litwy w Wilnie.

W środę, 29 stycznia szef MON przebywał z wizytą na Litwie, gdzie o sprawach wzmacniania wojskowej współpracy bilateralnej oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionie rozmawiał ze swoim litewskim odpowiednikiem  Raimundasem Karoblisem.

Minister Mariusz Błaszczak był także gościem Prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy.

Podsumowując dotychczasową współpracę i mówiąc o planach na przyszłość szef MON zwrócił uwagę na plany rozwijania współpracy pomiędzy 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną oraz litewską brygadą zmechanizowaną „Żelazny Wilk”.

Dzięki afiliacji jednostek do dowództwa dywizji w Elblągu rozszerzona zostanie współpraca w obszarze ćwiczeń i tworzenia planów obrony Polski, Litwy i całego regionu w ramach wschodniej flanki NATO.

– Wspólne ćwiczenia wojskowe, wspólna praca nad planami operacyjnymi, które są niezbędne do tego, żeby zapewnić obu naszym narodom bezpieczeństwo, a także polska oferta  dla żołnierzy studentów wojsk litewskich to wszystko są elementy, które tworzą konstrukcję bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO – mówił szef MON.

Szefowie resortów obrony dyskutowali na temat możliwości współpracy m.in. w ramach połączonych treningów i ćwiczeń wojskowych oraz zintegrowanej regionalnej obrony powietrznej.

Ministrowie poruszyli także sprawy polityki bezpieczeństwa i obrony w aspekcie NATO, UE i współpracy regionalnej.

 Minister Błaszczak przypomniał, że Polska i Litwa wydają 2% PKB na obronność. – To pozwala na rozwój Sił Zbrojnych – polskich i litewskich. (…) Ten potencjał, który wzrasta jest wartością, którą będziemy pożytkować dla naszego wspólnego bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. Poprzez synergię osiągamy więcej. Umówiliśmy się, że oprócz naszych spotkań w formule ministrów obrony, będą także spotkania robocze w grupach dot. obrony powietrznej, obserwacji morskiej, współpracy operacyjnej czy wspólnych zakupów sprzętu dla wojska – mówił po spotkaniu ze swoim litewskim odpowiednikiem minister Błaszczak.

Szef MON zapowiedział w Wilnie, że kolejna Rada Ministrów Obrony Polski i Litwy odbędzie się w Warszawie.

Po zakończeniu rozmów ministrowie podpisali Wspólny Komunikat Polsko – Litewskiej Rady Ministrów Obrony. Szefowie Sztabów – Polski i Litwy podpisali notę akcesyjną  dotyczącą afiliacji 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i litewskiej Brygady „Żelazny Wilk” do Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

- Wszystkie nasze wysiłki łączą się w jeden cel. Współdziałanie nasze jest bardzo aktywne. Polska i kraje bałtyckie traktowane są w NATO jako jeden wspólny region o podobnych zagrożeniach. (…) Ćwiczenia NATO i sojuszników w Polsce, w krajach bałtyckich i całym regionie oraz kwestie, takie jak wspólna organizacja przestrzeni powietrznej, organizacja obserwacji morskiej skłaniają nas do bardzo ścisłej współpracy. (…) W zakresie obronności osiągnęliśmy bardzo wiele i mam nadzieję, że w przyszłości jeszcze więcej zostanie osiągnięte – mówił po spotkaniu R. Karoblis, litewski minister obrony.

GALERIA-->> Szef MON z wizytą w Wilnie

***

Podczas wizyty na Litwie minister Mariusz Błaszczak złożył kwiaty przy pomniku „Matka i Serce Syna” na wileńskim Cmentarzu na Rossie. Razem z litewskim ministrem obrony, minister Błaszczak złożył także kwiaty w kaplicy przed kolumbarium, gdzie złożone są prochy powstańców styczniowych.

– Dziękuję za to, że razem mogliśmy dziś złożyć kwiaty w miejscu tak szczególnym, wspólnym dla naszej historii, w miejscu, gdzie spoczywają szczątki powstańców styczniowych, a  wiec wspólnych bohaterów polsko – litewskich – powiedział minister Błaszczak.
 
Szef MON odznaczył także złotym medalem Wojska Polskiego prof. dr. Vidasa Pilvinisa.

Wideo

Zdjęcia (8)