W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Siły sojusznicze w Polsce

2017 był rokiem przełomowym ze względu na rozpoczęcie stacjonowania w Polsce sił sojuszniczych. Od tego czasu sukcesywnie wzrasta potencjał obronny i odstraszania Polski, wschodniej flanki NATO i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Siły Sojusznicze w PL

W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne dla bezpieczeństwa Polski i regionu postanowienia. Najważniejsze z nich to realne wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po roku od tych wydarzeń wszystkie kluczowe decyzje udało się zrealizować, a w Polsce nie tylko stacjonują wojska sojusznicze, ale również struktury dowodzące wojskami NATO i USA na całej wschodniej flance.

W Polsce przebywają obecnie wojska sojusznicze w ramach dwóch inicjatyw:

•    natowskiej
•    amerykańskiej

NATO rozmieściło w okolicach Orzysza jedną z czterech grup bojowych eFP (ang. enhanced Forwad Presence – wzmocniona Wysunięta Obecność). Została ona utworzona przez Stany Zjednoczone przy udziale wojsk z Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji.

Koordynację działań wszystkich czterech grup bojowych eFP powierzono utworzonej w Elblągu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Krajem ramowym dywizji jest Polska, a w jej skład wchodzą żołnierze z: Polski, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Słowacji. 

Więcej informacji o współpracy wojskowej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego znajdziesz w dziale Współpraca Międzynarodowa: NATO - Sojusz Północnoatlantycki .

W efekcie dwustronnych polsko-amerykańskich uzgodnień, w ramach amerykańskiej operacji Atalntic Resolve, do Polski trafiła Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, której wojska stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie, Toruniu i Bolesławcu, zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego stacjonujący w Powidzu oraz pododdziały logistyczne. 

Amerykanie zdecydowali również o przeniesieniu z Niemiec do Poznania tzw. Elementu Dowodzenia Misji operacji Atlantic Resolve, który kieruje działaniami żołnierzy amerykańskich nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych państwach regionu. Od  października 2019 roku struktura ta funkcjonuje jako Wysunięte Dowództwo Dywizyjne.  Koordynuje funkcjonowanie SZ USA w naszym regionie w ramach operacji Atlantic Resolve.  A dodatkowo jej rolę podkreśla mianowanie na jej dowódcę amerykańskiego generała.

Z kolei w listopadzie 2020 roku w Poznaniu rozpoczęło działalność wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. To jedyna struktura tego szczebla dowodzenia rozmieszczona w Europie; z Polski dowodzone będą amerykańskie siły lądowe na naszym kontynencie.

W trakcie budowy jest również baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, która zapewni obronę Polski i części europejskiego terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego przed ograniczonym atakiem rakietami balistycznymi.

Więcej informacji o współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej znajdziesz w dziale Współpraca Międzynarodowa: Zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce .

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy Polska uzyskała szczególną rolę w regionalnym systemie bezpieczeństwa. Świadczą o tym stacjonujące na polskim terytorium siły NATO i Stanów Zjednoczonych oraz kierujące nimi dowództwa umieszczone na terytorium Polski. 

O szczególnej roli Polski jako dawcy bezpieczeństwa świadczy też pomoc udzielana sojusznikom w postaci wysłania polskich kontyngentów wojskowych na Łotwę, Litwę i do Rumunii.

{"register":{"columns":[]}}