W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Składając przysięgę, ślubujecie wierność Ojczyźnie

02.09.2018

- Siły Zbrojne RP wzbogacają się o kolejnych żołnierzy, jednomyślnych w pragnieniu służenia Ojczyźnie. Ślubujących wierność patriotycznej i heroicznej historii Wojska Polskiego. Przyjmujących niepodległościowe tradycje wielkich poprzedników oraz osobistą odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polski - napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy złożyli przysięgę wojskową.

02_Składając_przysięgę_ślubujecie_wierność_Ojczyźnie

W niedzielę na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL  w Warszawie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa, podczas której słowa roty wypowiedziało ponad 100 żołnierzy  6. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Na uroczystości Mariusza Błaszczaka, szefa MON reprezentował Sebastian Chwałek, sekretarz stanu.

Minister Błaszczak przypomniał wszystkim uczestnikom uroczystości o ważnym historycznie obszarze, na którym działają żołnierze 6 Brygady oraz o wyjątkowym dla wszystkich Polaków patronie brygady. - Terenem aktywności 6. Brygady Obrony Terytorialnej jest Mazowsze, ziemia wielu ważnych wydarzeń w historii naszego państwa i narodu. Tutaj w 1920 roku stoczone zostały bitwy, które zadecydowały o wyniku wojny polsko-bolszewickiej i historii Europy. Brygadzie patronuje rotmistrz Witold Pilecki, jedna z najwybitniejszych postaci w naszej historii. Niezłomny żołnierz i bezgraniczny patriota, podziwiany i szanowany przez każdego, komu bliska jest Polska – napisał w liście Mariusz Błaszczak.

Szef MON podziękował nie tylko nowym żołnierzom za ich poświęcenie, ale także rodzinom, które są dla nich wsparciem w codziennej służbie.

***
W niedzielę przysięgę złożyło ponad 100 żołnierzy WOT z Warszawy, Grójca, Radomia, Płocka oraz Garwolina, którzy zasilą 61. batalion lekkiej piechoty z siedzibą Grójcu. Uroczystą przysięgę poprzedziła msza święta polowa odprawiona na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

***

Stałym rejonem odpowiedzialności 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rotmistrza Witolda Pileckiego jest południowe Mazowsze. Brygadą dowodzi pułkownik Grzegorz Kaliciak. Wojska Obrony Terytorialnej to piąty obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych rodzaj Sił Zbrojnych RP. W czasie pokoju głównym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej jest przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań m.in. z innymi służbami ratunkowymi.