W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Służba to obowiązek, przywilej i zaszczyt

24.06.2018

- Podejmując dojrzałą decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej staliście się częścią formacji wojskowej nadającej szczególny – lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście skierowanym do żołnierzy WOT składających w Olsztynie przysięgę wojskową.

290718_WOTPrzysiega1_MNedzysnki_01

Uroczystość zaprzysiężenia blisko 200 żołnierzy 4 Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się w niedzielę, 24 czerwca br. na Placu Solidarności w Olsztynie. Ministra obrony narodowej reprezentował Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON.

- Swoim zaangażowaniem i poświęceniem wykazanym podczas intensywnego szkolenia dowiedliście, że prawo do noszenia żołnierskiego munduru traktujcie jako osobisty obowiązek, przywilej i zaszczyt. (…) Jestem przekonany, że z honorem sprostacie wszystkim niełatwym wyzwaniom, do czego w najwyższym stopniu zobowiązuje żołnierska przysięga - napisał w liście szef MON.

- Gdy nie nosicie munduru realizujecie się w różnych obowiązkach, w różnych rolach. Połączyła was wszystkich jedna wspólna myśl i pragnienie oraz chęć służenia sprawie większej niż indywidualne losy każdego z nas. Służba ojczyźnie. Od dziś w sposób realny i namacalny nasze wspólne bezpieczeństwo, bezpieczeństwo naszego kraju spoczywa na waszych barkach. To ogromna odpowiedzialności i powód do dumy - powiedział wiceminister Zdzikot.

Przysięga, która odbyła się w niedzielę była zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego, które równolegle prowadzone było w batalionie lekkiej piechoty w Morągu i w Giżycku.

Przysięgę poprzedziła uroczysta msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.

*****

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku.