W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Służyć wiernie Polsce

22.04.2018

Wojska Obrony Terytorialnej to doskonałe uzupełnienie wojsk operacyjnych. To formacja doskonale znająca teren, która ma wysokie morale i odwołuje się do etosu Armii Krajowej – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas przysięgi wojskowej żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w Morągu.

220418_WOT_Morag_MNedzynski_01

Żołnierze terytorialnej służby wojskowej z Warmii i Mazur 22 kwietnia br., w obecności swoich najbliższych oraz kombatantów Armii Krajowej, wypowiedzieli słowa przysięgi, które rozpoczynają ich drogę służby wojskowej.
 
W uroczystej przysiędze, która obyła się w Parku Miejskim udział wziął także szef MON, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Podczas ceremonii minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że WOT stanowią piąty rodzaj polskich sił zbrojnych i są złożone z ludzi, którzy zdecydowali się poświęcić swój wolny czas, by przygotować się do obrony ojczyzny.
 
- To wojska gotowe do reakcji w sytuacji kryzysowej, bardzo silnie związane tu, z województwem warmińsko-mazurskim, z poszczególnymi powiatami, z poszczególnymi gminami. Wojska, które doskonale znają teren i wojska, które stanowią doskonałe uzupełnienie wojsk operacyjnych -zaznaczył minister.

– Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam – te słowa wypowiedziało ponad 130 żołnierzy z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przysięga była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego. Składającym przysięgę towarzyszyli ich koledzy, którzy od 3 marca 2018 roku równolegle realizowali 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

Szef MON zaznaczył, że WOT to formacja, której żołnierze mają wysokie morale. - Wiemy, że nawet najlepiej wyposażone - w najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt - wojsko bez morale nie obroni ojczyzny - ocenił.
 
Dodał, że WOT buduje morale odwołując się do etosu Armii Krajowej. - 4. Warmińsko-Mazurska Brygada WOT odwołuje się właśnie do Armii Krajowej, do patronów związanych z Wileńską Brygadą AK, do tego etosu, który kształtuje naszą tożsamość narodową, tożsamość państwową - powiedział szef MON.
 
Po zakończeniu przysięgi, w koszarach 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Morągu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się z żołnierzami 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej (4.WMBOT). W trakcie rozmów zapoznał się z postępami w zakresie budowy Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym WOT i 4.WMBOT.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

***

Także w niedzielę uroczystą przysięgę złożyło 54 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej w Biłgoraju. Żołnierze będą służyć w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".

W uroczystości uczestniczył Marek Łapiński, podsekretarz stanu w MON, który odczytał list Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej do żołnierzy i ich rodzin. - Od dziś, będziecie bronić Waszej małej ojczyzny przed zagrożeniami militarnymi, ale co równie ważne, Waszym obowiązkiem będzie skuteczne i szybkie wpieranie oraz chronienie lokalnej społeczności w sytuacjach kryzowych i w przypadku pojawienia się klęsk żywiołowych. Dzięki waszej służbie, wasz region będzie bezpieczniejszy i bardziej odporny na zagrożenia – napisał w liście szef MON.